Zamknij

Incydent na granicy i zdecydowana reakcja szefa MON. "Absolutnie nieakceptowalne"

01.12.2021 10:04
Wojska Obrony Terytorialnej
fot. Twitter.com/terytorialsi (zdjęcie ilustracyjne)

Mariusz Błaszczak reaguje ws. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. W nocy ostrzelano z broni pneumatycznej maszty oświetleniowe w okolicy Terespola. "Prowokacje białoruskich służb są absolutnie nieakceptowalne. Do Ministerstwa Obrony Narodowej zostanie wezwany attaché obrony Białorusi w celu złożenia wyjaśnień dotyczących incydentu w okolicy Terespola" - napisał na Twitterze szef MON.

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej wciąż jest napięta. MON poinformowało, że "w okolicach Terespola ostrzelane zostały maszty oświetleniowe ustawione przez żołnierzy Wojska Polskiego na granicy z Białorusią. Reflektory zostały zniszczone w wyniku strzałów z broni pneumatycznej" - napisano na Twitterze. "Ostrzału dokonano z terenu Białorusi" - dodano. Pod wpisem zamieszczone zostały zdjęcia, na których widać potłuczone szyby w reflektorach zmontowanych na specjalnych masztach.

Incydent na polsko-białoruskiej granicy. Szef MON wzywa attaché obrony Białorusi

Na incydent zareagował szef MON Mariusz Błaszczak. "Prowokacje białoruskich służb są absolutnie nieakceptowalne. Do Ministerstwa Obrony Narodowej zostanie wezwany attaché obrony Białorusi w celu złożenia wyjaśnień dotyczących incydentu w okolicy Terespola" - napisał.

Wcześniej o tym zdarzeniu informował wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz podczas audycji w PR24. - Bodajże wczoraj w nocy od strony białoruskiej ostrzelane z broni pneumatycznej zostały nasze maszty oświetleniowe - powiedział senator. - Maszty zostały zniszczone - dodał. 

Jak wyjaśnił, takie maszty są w niektórych miejscach na granicy. - To specjalne maszty z agregatami prądotwórczymi, które oświetlają ten pas graniczny - zaznaczył Skurkiewicz.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązywał stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego do 30 listopada.

Natomiast od 1 grudnia do 1 marca na mocy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego obowiązują nowe zasady. Na terenie przy granicy z Białorusią wprowadzono zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

RadioZET.pl/PAP - Marta Stańczyk

C