Oceń
Chcesz czytać częściej takie artykułu? Dołącz do grupy dla rodziców na Facebooku
W związku ze wprowadzaniem reformy edukacji – wydłużeniem o dwa lata nauki w szkołach podstawowych i likwidacją gimnazjów – w tym roku o miejsca w szkołach średnich ubiegał się pierwszy rocznik absolwentów 8-letniej szkoły podstawowej i ostatni rocznik gimnazjalistów.
We wtorek minister edukacji w radiowej Jedynce zapewniał, że początek roku będzie odbywał się bez większych problemów, szkoły poradzą sobie z problemem podwójnego rocznika, a zajęcia nie ulegną przedłużeniu.
Problem pojawi się tam, gdzie jest niewielka szkoła i nie da się jej rozbudować, albo samorząd nie chciał tego zrobić. Tam może dojść do sytuacji, w której część uczniów skończy zajęcia o godz. 16.30, zamiast o 14.
Lekcje do godziny 19:30. Uczniowie publikują plany lekcji
Pierwsze sygnały o możliwości wydłużenia godzin nauki w szkołach pojawiły się w styczniu 2019 roku. Na radiozet.pl opisywaliśmy sytuację z Białegostoku, gdzie władze miasta otrzymały od dyrektorów szkół informację o potencjalnym wydłużeniu lekcji do godziny 19.00 w liceach oraz do godziny 20.00 w szkołach zawodowych.
Tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego 2019/2020 na stronie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Śremie pojawił się nowy rozkład zajęć. Według planu ostatnie lekcje będą się tam kończyć o 19.30. Skróceniu ulegnie część przerw między zajęciami. Najkrótsza będzie trwać zaledwie 5 minut.
„Nienawidzę mojego planu lekcji”, „Mam swój, ku***, plan!” – to z kolei komentarze zamieszczane w mediach społecznościowych przez anonimowych uczniów. Dla przykładu — w jednej ze szkół zajęcia będą rozpoczynać się najczęściej o godzinie 11:15 lub 12:10. Uczniowie opuszczą mury szkoły o 18:30 lub 19:25.
Plan lekcji jednego z liceów w Bochni zamieściła na swoim profilu dziennikarka „Gazety Wyborczej” Justyna Suchecka.
„Kumulacja roczników to nie problem, tak? [...] Za chwilę będziemy mieli wysyp takich planów. Gdzie kierować żal?” – napisała.
Rok szkolny 2019/2020 rozpocznie się 2 września i potrwa do 26 czerwca.
RadioZET.pl/
Oceń artykuł