Zamknij

Skandaliczna broszura o Polakach w brytyjskiej szkole. Rodzice oburzeni

Redakcja
28.09.2018 14:59
Skandaliczna broszura o Polakach w brytyjskiej szkole. Rodzice oburzeni
fot. Shutterstock

Uczniowie ósmej klasy Walthamstow Academy w północno-wschodnim Londynie otrzymali na zajęciach z geografii broszury sugerujące, że polscy imigranci w Wielkiej Brytanii przyczynili się do „obciążenia służby zdrowia”, „zbyt wielu języków” w szkołach i rozpowszechnienia pracy na czarno. Dyrektor szkoły przeprosiła już urażonych uczniów i ich rodziny.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Broszura, którą otrzymali uczniowie Walthamstow Academy, sugerowała, że polscy migranci przybyli na Wyspy w poszukiwaniu „bezpłatnej opieki zdrowotnej”, „lepszych szkół”, a ponadto generują szereg rozmaitych problemów związanych rynkiem pracy i służbą zdrowia.

Zobacz także

Informacje te różnią się jednak od wyników rządowych badań, z których wynika, że imigranci z Unii płacą do królewskiego skarbu wyższe podatki niż przeciętny Brytyjczyk. Wkrótce po tym Walthamstow Academy została oskarżona o podawanie fałszywych informacji.

– Byłam głęboko wstrząśnięta. W kontekście migracji został zaatakowany tylko jeden naród – mówi w rozmowie z „The Independent” jedna z polskich matek.

Zobacz także

Po tym, jak do placówki wpłynęły liczne skargi, dyrektor Emma Skae publicznie przeprosiła za rozpowszechnienie broszury. – To naprawdę niebezpieczny dokument. Od czasu referendum nienawiść do imigrantów rośnie – szczególnie przeciwko wschodnim Europejczykom. Te mity na temat imigracji nie powinny pojawiać się w szkole. Ryzykujemy indoktrynację dzieci. To jest obrzydliwe – powiedziała.

Szkoła poinformowała, że książeczka została już napisana na nowo. Informacje w niej zawarte mają tym razem opierać się na wiarygodnych danych.

RadioZET.pl/Independent/BM

C