Zamknij

To ona ma zastąpić Gersdorf? Spekulacje podkręca polityk PiS-u

Redakcja
22.07.2018 15:14
Nieoficjalnie: Manowska kandydatką PiS na pierwszą prezes SN
fot. STANISLAW KOWALCZUK/East News

Według doniesień medialnych dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury Małgorzata Manowska ma najpoważniejsze szanse na objęcie stanowiska pierwszej prezes Sądu Najwyższego. Pochlebnie o niej wypowiedział się wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. Z kierowania SN nie zamierza nadal zrezygnować prof. Małgorzata Gersdorf.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Według sobotnich informacji "Dziennika Gazety Prawnej" opublikowanych na portalu internetowym gazety, najpoważniejszą kandydatką do objęcia urzędu pierwszej prezes SN jest obecna dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury Małgorzata Manowska. Według "DGP" Manowska "jest już po słowie" z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą.

Zobacz także

- Ja bezpośrednio z panią profesor współpracuję - jako z dyrektorem KSSiP-u i uważam, że jest to znakomity fachowiec, oboje wywodzimy się też z sądownictwa warszawskiego, więc znam od lat klasę pani profesor - i jako sędziego, i jako naukowca z dziedziny mi bliskiej, czyli z procesu cywilnego, i jako świetnego zarządzającego Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury - powiedział Piebiak, odnosząc się do ewentualnej kandydatury Manowskiej.

- Jeżeli się zgłosi, to pewnie byłaby dobrym również pierwszym prezesem Sądu Najwyższego, ale czy się zgłosi i czy ostatecznie nim zostanie - tego nie wiem - dodał.

Kryzys w Sądzie Najwyższym

Wiceminister przypomniał jednocześnie, że pierwszy prezes SN jest powoływany przez prezydenta spośród pięciu kandydatów wybranych przez Zgromadzenie Ogólne sędziów SN.

Zobacz także

- Nie wiem, czy pani prof. Manowska będzie się ubiegać o stanowisko pierwszego prezesa - zaznaczył Piebiak. Przyznał zarazem, że według jego wiedzy Manowska "będzie się ubiegać o stanowisko sędziego SN", które to stanowisko - jak ocenił - "należy się jej jak mało komu".

- Jeżeli więc jej kandydatura uzyskałaby akceptację KRS i pana prezydenta, to mogłaby stanąć w szranki - wskazał wiceszef MS. Zastrzegł, że ewentualna decyzja o kandydowaniu na urząd pierwszego prezesa należy do niej.

Powołanie Manowskiej może oznaczać początek dwuwładzy w Sądzie Najwyższym. Swoją konstytucyjną kadencję trwającą do 2020 roku zamierza pełnić nadal prof. Małgorzata Gersdorf. Zgodnie z ustawą o SN 4 lipca tego roku przeszła ona w stan spoczynku, ponieważ przekroczyła 65. rok życia i nie złożyła do prezydenta Andrzeja Dudy prośby o zgodę na dalsze orzekanie.

Prof. Gersdorf wielokrotnie zapewniała, że nie zamierza zrezygnować ze stanowiska i pełnić swój urząd do 30 kwietnia 2020 roku.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD