Zamknij

Orkan Sabina uderzył w Polskę. Tysiące ludzi bez prądu

09.02.2020 22:03
orkan sabina
fot. YouTube/ Miasto Kołobrzeg

235 razy interweniowali strażacy w województwie zachodniopomorskim w związku z usuwaniem skutków silnego wiatru. W Wielkopolsce około tysiąca odbiorców energii elektrycznej jest bez prądu. W Pomorskiem wiatr przewrócił drzewo na dk 22 w miejscowości Królewo między Malborkiem a Elblągiem. Droga została zablokowana. Polska zmaga się orkanem Sabina. IMGW wydał ostrzeżenia dla wszystkich województw. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W Polsce wzmagają się porywy wiatru. To skutek nadciągającego z Europy Zachodniej orkanu Sabina. IMGW wydał ostrzeżenia przed silnym wiatrem dla całego kraju. Najwyższe alerty, trzeciego stopnia, obowiązują w górach. Przed wiatrem, ale i burzami ostrzegają Polscy Łowcy Burz.

235 razy interweniowali strażacy w województwie zachodniopomorskim w związku z usuwaniem skutków silnego wiatru do godz. 20.30 – poinformował w niedzielę rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego PSP w Szczecinie mł. kpt. Tomasz Kubiak.

Zobacz także

Kubiak podał, że z 235 wezwań odnotowanych do godz. 20.30 i związanych z usuwaniem skutków zdarzeń atmosferycznych ok. 135 dotyczyło wiatrołomów.

Najwięcej powalonych drzew na skutek silnego wiatru strażacy usuwali z dróg w powiatach koszalińskim, kołobrzeskim, gryfickim i gryfińskim. Wiatrołomy blokowały drogi m.in. między Kładnem a Śmiechowem, Dunowem a Golicami oraz Koszalinem a Mścicami.

Zobacz także

W blisko 20 gminach są awaryjne wyłączenia prądu.

Wielkopolska: 1 tys. odbiorców bez prądu

Około tysiąca odbiorców energii elektrycznej w regionie jest bez prądu wskutek silnego wiatru – podały w niedzielę wieczorem służby wojewody wielkopolskiego. Straż pożarna odnotowała dotąd kilkanaście interwencji.

Jak poinformował PAP Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, do ok. godz. 21. Państwowa Straż Pożarna interweniowała w związku z pogodą 14 razy, w jednym przypadku silny wiatr uszkodził dach.

Wrocław: odwołano część lotów do Niemiec, Francji i Holandii

Z powody silnego wiatru w niedzielę wieczorem odwołano przyloty do Wrocławia samolotów z Frankfurtu, Monachium oraz Paryża. W poniedziałek nie odbędą się m.in. loty do Monachium i Frankfurtu i nie przylecą samoloty z Amsterdamu i Monachium.

O utrudnieniach związanych z pogodą poinformowano w komunikacie na oficjalnej stronie Portu Lotniczego Wrocław.

Pomorskie: Wiatr przewrócił drzewo na dk 22

W niedzielę wieczorem wiatr przewrócił drzewo na dk 22 w miejscowości Królewo między Malborkiem a Elblągiem. Droga została zablokowana.

Nikt nie został poszkodowany. Strażacy usuwają z drogi przewrócone drzewo.

Orkan Sabina już w Polsce. Zagrożony cały kraj

Jednak nie tylko wiatr będzie w najbliższym czasie pogodową skrajnością. Jak ostrzegają Polscy Łowcy Burz, w ciągu najbliższej doby możemy spodziewać się również burz i wyładowań.

Zobacz także

- Najsilniejszych porywów spodziewamy się w trakcie najbliższej nocy. Mogą zdarzyć się też burze, w ich trakcie wiatr może być bardzo silny. W ciągu doby powinno się uspokoić - powiedział Wojciech Pilorz z Polskich Łowców Burz.

RadioZET.pl/PAP