Zamknij

Aleksandra Dulkiewicz zawiadamia służby po słowach Andrzeja Gwiazdy

13.08.2019 09:11
Aleksandra Dulkiewicz
fot. KAROLINA MISZTAL/REPORTER

Prezydent Gdańska zawiadomiła policję o możliwości popełnienia przestępstwa przez Andrzeja Gwiazdę — dowiaduje się Radio ZET. Chodzi o słowa jednego z założycieli „Solidarności”, który tydzień temu powiedział o autorach gróźb kierowanych wobec Aleksandry Dulkiewicz, że „mają do tego moralne prawo”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

To reakcja Aleksandry Dulkiewicz na wywiad byłego opozycjonisty w Radiu WNET z 7 sierpnia. Gwiazda, pytany o groźby, między innymi śmierci, kierowane wobec prezydent Gdańska, powiedział, że się im nie dziwi i nazwał władze miasta „filohitlerowcami”.

– Przy takim zachowaniu prezydent Gdańska nie należy się dziwić, że takie groźby wystąpiły. Przecież ludziom się wątroba przewraca, jak patrzą na to, co się dzieje – mówił Gwiazda. Dodał, że autorzy gróźb mają „moralne prawo wystąpić z groźbami, bo przy wyborach zostali najwyraźniej oszukani”. 

W sobotę policjanci z wydziału dochodzeniowo-śledczego przyjęli od prezydent Gdańska zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Po czynnościach policjanci przesłali je pod ocenę przyjęcia kwalifikacji czynu prokuratorowi Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz.

aspirant sztabowy Mariusz Chrzanowski z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku

Jak nieoficjalnie ustaliło Radio ZET, zawiadomienie dotyczy publicznego pochwalania przestępstwa. Artykuł 255 kodeksu karnego przewiduje za nie karę w postaci grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku

Zobacz także

Po zabójstwie Pawła Adamowicza policjanci zatrzymali między innymi nastolatka z Bytowa i patostreamera z Torunia, którzy pochwalali tę zbrodnię. Obecnie prokuratura nadzoruje osiem postępowań związanych z groźbami pod adresem prezydent Gdańska. Dwie osoby usłyszały już zarzuty.

RadioZETpl/BC