Zamknij

Macierewicz: we wraku tupolewa nie tylko trotyl, ale także związek RDX

25.07.2020 10:14
Antoni Macierewicz
fot. Karol Porwich /East News

Antoni Macierewicz ponownie na tropie "nowych faktów" ws. katastrofy smoleńskiej. Według polityka PiS, badania laboratoryjne wykazały na fragmentach poszycia samolotu nie tylko trotyl, ale też związek RDX. Macierewicz zwraca uwagę, że to materiał "używany przez różnych lewackich i postkomunistycznych  terrorystów".

Antoni Macierewicz przekonywał w Telewizji Republika, że we wraku Tu-154M znaleziono nie tylko trotyl, ale także związek RDX.

- Mamy taką rekonstrukcję, znaleziony został materiał wybuchowy, z jednej strony przez laboratoria polskie, ale także i przede wszystkim przez laboratoria jednego z naszych sojuszników w ramach NATO, do którego zostały przekazane próbki - zauważa były szef MON.

Macierewicz: we wraku tupolewa nie tylko trotyl, ale także związek RDX

Polityk PiS twierdzi, że ślady materiałów wybuchowych zostały znalezione na wewnętrznej stronie metalowego poszycia samolotu. - I to nie tylko trotylu, ale i RDX-u, materiału, który był używany i jest używany przez różnych lewackich i postkomunistycznych terrorystów, m.in. w zamachu na metro londyńskie, zniszczeniu domów przed II wojną czeczeńską w Rosji. Taki materiał wybuchowy został znaleziony na fragmencie samolotu w miejscu, gdzie zidentyfikowany został wybuch - przekonuje.

Jak tłumaczy były szef MON, polscy śledczy już w 2012 roku zidentyfikowali ślady materiałów wybuchowych. - Obie strony zgodziły się na to, że w protokole będzie odzwierciedlona tylko grupa nitro, w ten sposób polscy specjaliści, a był wśród nich także pułkownik prokurator, potwierdzili Rosjanom, że innego rodzaju materiałów wybuchowych nie było, tylko grupa nitro. A grupa nitro to ewentualnie dynamit, a dynamitu się przecież nie używa w takich sytuacjach - zaznacza.

Zobacz także

Macierewicz dodaje, że "ślady są dowodem obecności wybuchu, który zniszczył ten samolot, a eksplozja tego typu nie mogła być przypadkiem". - Musiała być zaplanowana i przeprowadzona przez kogoś, kto chciał zabić polską elitą narodową - podkreśla.

Zobacz także

RadioZET.pl/ Telewizja Republika/ Gazeta.pl