Zamknij

200 tys. zł rządowej dotacji dla „Ruchu 4 Marca”, który walczy z LGBT

19.07.2019 12:00
200 tys. zł rządowej dotacji dla „Ruchu 4 Marca”, który walczy z LGBT
fot. East NEws

Rząd dofinansuje działalność Ruchu 4 Marca, który powstał, by chronić „dzieci i młodzież przed deprawacją ideami LGBT” – ustaliło Radio ZET. Pieniądze w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich przyznał ruchowi Narodowy Instytut Wolności, jednostka nadzorowana przez ministra kultury Piotra Glińskiego. Chodzi o 200 tysięcy złotych.  

Ruch powstał w marcu tego roku po podpisaniu przez władze Warszawy Karty LGBT+. Jego głównym celem jest dążenie do wycofania się miasta z tej deklaracji oraz zablokowanie analogicznych inicjatyw w innych polskich miastach. Ruch 4 Marca chce także informować rodziców i nauczycieli, jak „reagować na próby wchodzenia organizacji gejowskich do szkół” i reagować na wszelkie próby „indoktrynacji światopoglądowej”.

Założyciele ruchu wywodzą się z Fundacji Mamy i Taty. 

Działacze ruchu, zgłaszając się w konkursie po dotację NIW, zadeklarowali „rozbudowę rodzicielskich organizacji strażniczych”. Zgłoszenie było jednym z najwyżej punktowanych i znalazło się w wśród 32 organizacji i stowarzyszeń, którym przyznano dotację. Instytut odrzucił  93 zgłoszenia. 

Zobacz także

Przedmiotem Konkursu – jak czytamy na stronie Narodowego Instytutu Wolności – jest: „Wsparcie inicjatyw służących rozwojowi instytucjonalnemu oraz realizacji działań statutowych przez lokalne organizacje strażnicze i media obywatelskie, działające na rzecz tworzenia przestrzeni dla pluralistycznej debaty wokół istotnych spraw publicznych, monitorowania  działań instytucji publicznych i prywatnych w duchu troski o dobro wspólne. W szczególności tam, gdzie podejmowane są decyzje lub stanowione jest prawo”.

Minister kultury Piotr Gliński, ogłaszając w czwartek na Twitterze wyniki 1. edycji tego konkursu, napisał:

Gratuluję podmiotom, które otrzymają dotację i zapewniam, że to dopiero początek działań na rzecz wspierania tego typu organizacji.

Piotr Gliński, minister kultury

Zdaniem wiceprezydenta Warszawy Pawła Rabieja przyznanie dotacji Ruchowi 4 Marca to decyzja ideologiczna.

Wystąpimy do Narodowego Instytutu Wolności o informację w tej sprawie, a także przyjrzymy się działalności stowarzyszenia Ruch 4 Marca. Wsparcie państwa dla organizacji zajmujących się walką z osobami o odmiennej orientacji seksualnej to jawne wspieranie dyskryminacji.

Paweł Rabiej, wiceprezydent Warszawy, dla Radia ZET