Zamknij

Prokuratura ma gotowy akt oskarżenia wobec Sławomira Nowaka. Wkrótce wyśle go do sądu

21.12.2021 06:25

Prokuratura ma gotowy akt oskarżenia wobec byłego ministra transportu w rządzie PO Sławomira Nowaka. Wyśle go do sądu we wtorek lub środę - dowiedział się nieoficjalnie dziennikarz śledczy Radia ZET Mariusz Gierszewski.

Prokuratura z gotowym aktem oskarżenia Sławomira Nowaka
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

W prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie śledztwie Sławomir Nowak usłyszał 17 zarzutów, w tym przyjęcia 6,5 mln złotych korzyści majątkowych, płatnej protekcji i prania brudnych pieniędzy.

Prokuratura z gotowym aktem oskarżenia wobec Sławomira Nowaka

Według śledczych Nowak miał kierować sześcioosobową grupą przestępczą. Grupa miała działać w Polsce i na Ukrainie. Sławomir Nowak od lipca 2020 do kwietnia 2021 roku przebywał w areszcie. W sierpniu tego roku Sąd Apelacyjny w Warszawie uchylił decyzję o zastosowaniu wobec niego aresztu tymczasowego.

Prokuratorzy zarzucili byłemu politykowi przyjęcie 6,5 miliona złotych łapówek oraz żądanie przyjęcia kolejnych 5 mln zł. W połowie tego roku prokuratura ujawniła część dowodów. Na przedmiotach służących do spinania i przechowywania pieniędzy ujawniono materiał genetyczny Nowaka. W sprawie zabezpieczono notatnik, w którym opisywana była buchalteria grupy, a biegły nie miał wątpliwości, że zapiski robił Sławomir Nowak. Byłego polityka obciążyli w zeznaniach pozostali podejrzani.

RadioZET.pl/oprac. BCh