Zamknij

Wiec poparcia Dudy zamiast darmowych badań. Skandal w Wielkopolsce

19.06.2020 20:44
Rogoźno
fot. Facebook: Marta Kubiak - Poseł na Sejm RP

Od kilku dni mieszkańcy Wągrowca (woj. wielkopolskie) otrzymują tajemnicze telefony z zaproszeniem na bezpłatne badania pod kątem obecności koronawirusa. Lokalny portal "WRC" informuje, że podobne zaproszenia otrzymywali wcześniej mieszkańcy sąsiedniego Rogoźna. Jak się jednak okazało, we wskazanym miejscu zamiast darmowych badań odbywał się... wiec poparcia dla Andrzeja Dudy.

Na lokalnych forach internetowych w Wągrowcu pojawia się coraz więcej wpisów o tajemniczych telefonach z zaproszeniem na darmowe badania pod kątem obecności koronawirusa. Przy okazji spotkań mają także odbyć się specjalne konsultacje zdrowotne związane z epidemią.

Darmowe badania mają odbyć się na wągrowieckim rynku. Jak się jednak okazuje o sprawie nic nie wie Miejski Dom Kultury, który jest administratorem płyty rynku. - MDK informuje, że nie otrzymał zapytania o możliwość wynajmu tego terenu oraz nie został poinformowany o planowaniu tego typu działalności - czytamy w komunikacie instytucji. Co w rzeczywistości odbędzie się na wągrowieckim rynku? Tego nie wiadomo.

Wiec poparcia dla Andrzeja Dudy zamiast darmowych badań. Mieszkańcy są oburzeni

Kilka dni temu podobne telefony z zaproszeniami otrzymywali mieszkańcy sąsiedniego Rogoźna. Gdy jednak w czwartek 18 czerwca pojawili się we wskazanym miejscu o wskazanej porze, odbywał się tam wiec poparcia dla Andrzeja Dudy z udziałem samorządowców i polityków PiS. Trudno tu mówić o przypadku, bo ostatecznie żadne badania pod kątem koronawirusa nie były przeprowadzane. Trudno też zidentyfikować firmę, która zapraszała mieszkańców na spotkanie.

Zobacz także

- Wiele osób odebrało telefon z zaproszeniem na badania. W pakiecie był wyborczy wiec i nachalna propaganda. Niestety - pisze jeden z internautów.

Na pl. Karola Marcinkowskiego w Rogoźnie, gdzie miały odbyć się darmowe badania i konsultacje, pojawiła się m.in. minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Jak podaje portal "WRC", wraz z posłami i działaczami PiS zachęcała przybyłych mieszkańców do głosowania na Andrzeja Dudę. Zdjęcia z wyborczego eventu opublikowała na swoim profilu na Facebooku posłanka PiS Marta Kubiak.

Jak podaje lokalny portal, "pikanterii sprawie dodaje fakt, że wiec polityczny odbył się w tym samym czasie, co zaplanowana procesja w ramach oktawy Bożego Ciała, zatem część osób, zamiast uczestniczyć w procesji, uczestniczyła w wiecu wyborczym."

Zobacz także

Miejscowy proboszcz w porozumieniu z organizatorami wiecu miał zrezygnować z procesji kosztem wyborczej imprezy.

Wybory prezydenckie 2020. Kampania wchodzi w decydującą fazę

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski przekazał do PKW rekomendacje ws. wyborów wyłącznie w formie korespondencyjnej w gminach Baranów (woj. wielkopolskie) i Marklowice (woj. śląskie) – poinformował w piątek resort zdrowia.

Zobacz także

Państwowa Komisja Wyborcza do 21 czerwca może – na wniosek ministra zdrowia – wydać uchwałę zarządzającą, że na ternie danej gminy lub jej części głosowanie odbędzie się wyłącznie korespondencyjnie, jeśli doszło tam do znaczącego pogorszenia sytuacji epidemicznej.

Posłuchaj podcastu

Resort zdrowia poinformował, że minister prof. Łukasz Szumowski przekazał w piątek do Państwowej Komisji Wyborczej rekomendacje w sprawie przeprowadzenia wyborów wyłącznie w formie korespondencyjnej w dwóch gminach, w których tzw. wskaźnik zapadalności przekracza 100 na 10 000 mieszkańców. Są to gminy Baranów (woj. wielkopolskie) oraz Marklowice (woj. śląskie).

Zobacz także

Wybory prezydenckie odbędą się w niedzielę 28 czerwca, a ewentualna druga tura, jeśli żaden z kandydatów nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów – 12 lipca.

RadioZET.pl

C