Zamknij

Prawnicy mówią: "dość". Chcą niezależnego wymiaru sprawiedliwośći

Redakcja
24.04.2017 07:20
Prawnicy mówią dość
fot. Pixabay

 Adwokaci, radcowie i sędziowie łączą siły w walce o niezależny wymiar sprawiedliwości - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

20 maja w Katowicach odbędzie się kongres zwołany przez trzy największe korporacje prawnicze - informuje "Rzeczpospolita". Organizatorzy liczą, że weźmie w nim udział 2-3 tysiące prawników. Będzie to pierwsza wspólna inicjatywa radców prawnych, sędziów i adwokatów. Inicjatorzy kongresu sprzeciwiają się pomijania ich w dyskusji nad przyszłością wymiaru sprawiedliwości. Prawnicy chcą m.in. powołania sędziów pokoju, którzy odciążyliby sądy zajmując się drobnymi sprawami. Kongres jest wymierzony przeciw ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Zagłosuj

Czy uważasz, że PiS chce ograniczyć niezależność sądów?

Liczba głosów:

Prezesi Maciej Bobrowicz (Krajowa Rada Radców Prawnych), Krystian Markiewicz (Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia) oraz Jacek Trela (Naczelna Rada Adwokacka) liczą na to, że minister Zbigniew Ziobro pojawi się na kongresie. Mają nadzieję także na obecność prezydenta Andrzeja Dudy. Po spotkaniu w Katowicach zostaną przygotowane wnioski. Organizatorzy kongresu mają nadzieję, że minister sprawiedliwości weźmie je pod uwagę przy kolejnych zmianach w wymiarze sprawiedliwości.

RadioZET.pl/PAP/MAAL