Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Skażona woda na Pomorzu. Winna bakteria coli

14.07.2018 20:42
xxx wiadomosci

Po wykryciu w sieci wodociągowej bakterii coli i enterokoków, Sanepid zabronił spożywania wody w części gminy Kosakowo (woj. pomorskie). Miejscowy samorząd rozpoczął oczyszczanie wodociągów. Mieszkańcom woda dostarczana jest w baniakach.

Pomorze. Skażona woda w części gminy Kosakowo fot. Jakub Zak/Shutterstock

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

O wykryciu niebezpiecznych dla zdrowia bakterii Sanepid poinformował w piątek.

"Spożywanie wody zanieczyszczonej bakteriologicznie może być przyczyną zatruć pokarmowych lub innych zachorowań objawiających się zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi" – podała stacja epidemiologiczna z Pucka.

Gmina Kosakowo wyjaśniła na swojej stronie internetowej, że zakaz spożywania wody dotyczy miejscowości Kosakowo, Pierwoszyno oraz osiedla Anchoria w Mechelinkach i osiedla Harmony w Dębogórzu.

Jak podają lokalne media, do tych miejscowości woda dowożona jest w baniakach i taka sytuacja potrwa przynajmniej do poniedziałku.
Gmina poinformowała w sobotę na swojej stronie internetowej, że rozpoczęto oczyszczanie (chlorowanie) hydroforni i sieci wodociągowych.

"Woda będzie systematycznie spuszczana z hydrantów pożarowych" – zaznaczono, apelując jednocześnie do mieszkańców Kosakowa, Pierwoszyna i obu osiedli w Mechelinkach i Dębogórzu o "spuszczanie wody w kranach oraz w sanitariatach w celu filtracji sieci wodociągowych".

RadioZET.pl/PAP/PTD

Oceń