Zamknij

Salvini po spotkaniu z Kaczyńskim: rozmowy intensywne, satysfakcjonujące

Redakcja
09.01.2019 17:27
Salvini po spotkaniu z Kaczyńskim: rozmowy intensywne, satysfakcjonujące
fot. PAP

Rozmowy intensywne, satysfakcjonujące – powiedział po spotkaniu z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim wicepremier i szef MSW Włoch Matteo Salvini. Salvini wcześniej spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem spraw wewnętrznych i administracji Joachimem Brudzińskim.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

- Z panem prezesem Kaczyńskim rozmawialiśmy na temat przyszłości Europy – powiedział po spotkaniu z szefem Prawa i Sprawiedliwości wicepremier Włoch Matteo Salvini.

Rozmowy dotyczy też wspólnego programu dotyczącego rozwoju i bezpieczeństwa. Salvini dodał też, że chciałby, aby powstała oś włosko-polska.

- Nie mam pewności, czy łączy nas wspólny los, ale nad tym pracujemy. Oś francusko-niemiecka być może zostanie zastąpiona osią włosko-polska - powiedział włoski polityk.

Zobacz także

Pytany o to, czy po jego spotkaniu z liderem PiS Jarosławem Kaczyńskim może powstać wspólna grupa „suwerennościowa” w Parlamencie Europejskim, odpowiedział:

- Ja bym chciał, by zaistniał taki pakt, sojusz ze strony wszystkich, którzy chcą ratować Europę, im nas będzie więcej, tym lepiej. Nie mam kryształowej kuli, celem jest zostanie drugim największym ruchem, a może i pierwszym, bo trzeba zawsze mierzyć wysoko, w kolejnych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Salvini liczy na współpracę z Polską w tej kwestii. O środowych spotkaniach z polskimi politykami mówi jako o „pierwszej turze” rozmów.

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek poinformowała z kolei na Twitterze, że „rozmowa była pozytywna, pełna wzajemnego zrozumienia”.

Spotkanie Jarosława Kaczyńskiego z Matteo Salvinim odbyło się w środę w siedzibie PiS. Uczestniczyli w nim też m.in. pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego Anna Maria Anders i wicemarszałek Senatu Adam Bielan, który później komentował:

- Rozmawialiśmy o wyborach do PE, o całej architekturze europejskiej po tych wyborach, nie tylko dotyczących samego Parlamentu. Na wiele kwestii mamy podobne poglądy. Nie we wszystkim się zgadzamy, ale mamy na wiele spraw podobne poglądy – powiedział dziennikarzom.

Dopytywany, czy możliwa jest bliższa współpraca PiS i włoskiej Ligi po wyborach, Bielan odpowiedział, że nie chce w tej chwili niczego przesądzać.

- Umówiliśmy się na kolejne spotkania, zobaczymy – dodał.

Wcześniej w środę Matteo Salvini spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim i szefem MSWiA Joachimem Brudzińskim.

Zobacz także

Matteo Salvini jest wicepremierem i szefem MSW w rządzie Giuseppe Contego, który został zaprzysiężony w czerwcu 2018 r. Wśród włoskich polityków Salvini budzi największe i skrajne emocje - jest uwielbiany przez zwolenników prawicowej partii Liga, której jest liderem, a krytykowany przez środowiska lewicowe.

RadioZET.pl/JŚ