Zamknij

Niewybuchy w Świnoujściu. Zapowiadają ewakuację i wstrzymanie ruchu statków

30.09.2019 11:40
Ewakuacja
fot. Pixabay

Kolejne odkrycie niewybuchów w rejonie Świnoujścia. Na niebezpieczne ładunki, brytyjskie bomby z okresu II wojny światowej, natknięto się w trakcie pogłębiania toru wodnego Szczecin-Świnoujście. Służby wojewódzkie i miejskie zapowiedziały ewakuację mieszkańców oraz czasowe wstrzymanie żeglugi statków i promów.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Niewybuchy w rejonie Świnoujścia. Jak informują służby wojewody zachodniopomorskiego, niebezpieczne obiekty mogą zawierać nawet pół tony materiału wybuchowego.

Zobacz także

Niebezpieczne obiekty zostały sklasyfikowane jako brytyjska lotnicza mina morska typu Mark IV oraz brytyjska bomba głębinowa typu Mk-XIII. Łącznie zawierają w sobie blisko 500 kg materiału wybuchowego. Operacja zostanie przeprowadzona analogicznie do tych z 14 lipca i 12 sierpnia.

Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki

Akcję wydobycia przewidziano na wtorek, 1 października. W urzędzie wspominają też, że ruch statków zostanie wstrzymany na czas wydobycia, to jest w godz. 5-11.30. W świnoujskim porcie ruch statków zostanie wstrzymany w godz. 10-11.30, z wyjątkiem promów morskich i innych statków pasażerskich wychodzących w morze po godz. 10.30. Utrudnienia w kursowaniu promów miejskich przewidziano między 9.20 a godz. 11.

Prezydent miasta ogłosił ewakuację

Decyzją prezydenta Świnoujścia na czas wydobycia niewybuchów zostanie przeprowadzona ewakuacja osób znajdujących się w strefie bezwzględnej (do 200 metrów od środka toru wodnego). Służby przewiozą przebywających w pobliżu do siedziby OSP Świnoujście Karsibór.

Ewakuacji podlegają osoby znajdujące się w budynkach nr 25 przy ulicy Karsiborskiej, nr 2, 3, 4 przy ul. Barkowej, nr 1 przy ul. Kanałowej. Ewakuacja zostanie przeprowadzona 1 października br. w godzinach 8.30 – 9.30.

Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki

W rozminowanie zaangażują się załoga trałowca ORP Gopło z 13. Dywizjonu Trałowców oraz żołnierze i Grupa Nurków Minerów z 12. Dywizjonu Trałowców.

 RadioZET.pl/PAP/Szczecin.uw.gov.pl