Zamknij

Aktywistka przykleiła się do drzwi w Sejmie. "Nie zgadzamy się na bezczynność"

25.02.2021 15:01
Aktywistki Extinction Rebellion blokują wejście do budynku Sejmu
fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Aktywistka ruchów ekologicznych przykleiła w czwartek dłoń do szklanych obrotowych drzwi sejmowego gmachu przy ul. Pięknej w Warszawie. Przed budynkiem trwa protest ekologów. Na miejscu jest policja.

Aktywistka ekologiczna przykleiła się do drzwi jednego z budynków Sejmu. - Żyjemy w wyzwaniach świata technologii, a wy rozmawiacie o pierdołach. Ludzie potrzebują wiedzy jak rozmawiać w obliczu katastrofy klimatycznej – mówił przez megafon jeden z animatorów protestu.

Do akcji przyznali się aktywiści ruchu klimatycznego Extinction Rebellion. "Zablokowaliśmy wejście do kancelarii Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Nie zgadzamy się na bezczynność posłów i posłanek wobec katastrofy klimatycznej. Nie zgadzamy się na ignorowanie naszych żądań, w tym organizacji panelu obywatelskiego w sprawie powstrzymania katastrofy klimatycznej" - zaapelowali w mediach społecznościowych. Protest relacjonuje na Facebooku portal Oko Press.

Protest przed Sejmem. Aktywistka przykleiła się do drzwi

Protest jest wyrazem niezgody na lekceważenie przez rządzących spraw ekologii. - Oddajcie nam możliwość decydowania o tych sprawach – krzyczał animator protestu. - Każde posiedzenie Sejmu to jest zabijanie mnie i innych obywateli - dodał.

Na miejscu – poza funkcjonariuszami policji - jest kilkanaście osób, także posłanki i posłowie Lewicy – m.in. Agnieszka Dziemanowicz-Bąk. Jedna z protestujących, po wylegitymowaniu przez policję i pouczeniu, że uczestniczy w nielegalnym zgromadzeniu, oświadczyła, że protestującym zależy na jak najszerszym nagłośnieniu protestu i to się udaje.

"Policja wezwała straż pożarną, żeby usunąć („odkleić”) aktywistkę @XRPolska. To prawda, że grozi nam susza, ale woda z polewaczki nie wystarczy do zażegnania #kryzysklimatyczny" - napisała na Twitterze posłanka Anna-Maria Żukowska z Lewicy.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP/Oko Press/tvnwarszawa.pl