Zamknij

ZUS zwróci emerytom nadpłacony podatek. Nawet kilkaset złotych

Redakcja
07.02.2019 13:09
ZUS
fot. Wojciech Stróżyk/East News

ZUS zwróci seniorom nadpłacony podatek. To efekt podniesienia kwoty wolnej od podatku. Pobierający najniższe świadczenia jednorazowo mogą liczyć nawet na kilkaset złotych w marcowej wypłacie. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zwrócenie nadpłat wiąże się z podniesieniem od 1 stycznia 2018 r. kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł. Ta stawka dotyczy osób, których dochody w zeszłym roku nie przekroczyły 13 tys. zł. Poprzednio kwota wolna w 2017 r. wynosiła 6,6 tys. zł.

– Pomimo tych zmian wszyscy podatnicy płacili zaliczki na podatek dochodowy, jakby kwota wolna się nie zmieniła. Dlatego teraz seniorzy z najniższymi świadczeniami będą mogli liczyć na zwrot podatku, który nadpłacili – mówi rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Zobacz także

Iwona Kowalska-Matis podkreśliła, że w niektórych przypadkach są to niemałe pieniądze, a im niższe świadczenie, tym zwrot będzie większy.

– Z naszych szacunkowych wyliczeń, wynika, że osoba z minimalną emeryturą, czyli 1029, może liczyć na nieco więcej niż 100 złotych zwrotu – dodała rzeczniczka.

Nie trzeba wypełniać żadnych wniosków, żeby dostać te pieniądze. ZUS sam rozlicza seniorom podatki i wysyła im tylko formularz PIT-40A. To z PIT-u emeryci dowiedzą się, ile wynosi ich nadpłata podatku. ZUS uwzględni ją w wypłacie marcowej emerytury.

CZYTAJ TAKŻE: PIT 2019 - do kiedy pracodawca musi wysłać PIT za 2018 rok

RadioZET.pl/PAP/DG