Zamknij

Ile płaci się za odprawienie mszy? Te słowa Franciszka nie spodobają się polskim księżom

Redakcja
07.03.2018 16:31
Ile płaci się za odprawienie mszy? Te słowa Franciszka nie spodobają się polskim księżom
fot. PAP/EPA

Papież Franciszek powiedział w środę, że "za mszę się nie płaci". W ten sposób w czasie audiencji generalnej odniósł się do mszy odprawianych w różnych intencjach, zwykle za zmarłych. Wyjaśnił, że można dać ofiarę.

Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program

Zagłosuj

Czy chodzisz do kościoła?

Liczba głosów:

Zwracając się do wiernych w czasie spotkania w Watykanie papież mówił, że ludzie pytają: "Ile mam zapłacić za mszę, aby odczytane zostało podane przeze mnie imię?"

- Nic. Zrozumiano? Nic. Za mszę się nie płaci, msza to ofiara Chrystusa, która jest bezinteresowna - podkreślił Franciszek w kolejnej katechezie na temat mszy. Następnie wyjaśnił: "Jeśli chcesz ofiarować datek, zrób to, ale nie płaci się".

Słowa pozdrowień papież skierował do uczestników rozpoczynających się w piątek Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w Pjongczangu. Zauważył, że zakończone tam niedawno Zimowe Igrzyska Olimpijskie "pokazały, że sport może stawiać mosty między skonfliktowanymi krajami i wnieść ważny wkład w perspektywę pokoju wśród narodów".

Zobacz także

- Igrzyska Paraolimpijskie jeszcze bardziej dowodzą tego, że poprzez sport można pokonać swoją niepełnosprawność - dodał. - Paraolimpijczycy są dla wszystkich wzorem odwagi, wytrwałości i uporu, by nie dać pokonać się przez ograniczenia - oświadczył Franciszek. Wyraził przekonanie, że sport to "wspaniała szkoła integracji". Pozdrowił Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski, sportowców i naród koreański.

Papież powiedział też, że w piątek w bazylice świętego Piotra odprawi liturgię pokutną w ramach inicjatywy "24 godziny dla Pana". Zaapelował, aby tego dnia wszędzie kościoły były dłużej otwarte dla tych, którzy chcą "przygotować się do Wielkanocy poprzez sakrament pojednania i doświadczyć w ten sposób Bożego miłosierdzia".

Watykan. Franciszek zwrócił się do Polaków 

Franciszek zwracając się do Polaków skierował słowa pozdrowień do obecnych na audiencji młodych wolontariuszy Caritas Polska, którzy przyjechali z rówieśnikami z Syrii.

Zachęcił również do udziału w Eucharystii. - Dziękujmy Panu za dar Jego miłości i starajmy się uczestniczyć w nim czyniąc z naszego życia wolny i bezinteresowny dar dla Boga i dla braci - podkreślił.

RadioZET.pl/PAP/DG