Zamknij

Krzyż z pomnika Jana Pawła II ma zostać usunięty. Narusza świecki charakter państwa

Redakcja
26.10.2017 23:55
Pomnik
fot. Google Street View

Francuskie władze nakazały usunięcie krzyża z pomnika Jana Pawła II w jednym z miasteczek w Bretanii. Jego obecność ma, zdaniem organów sądowniczych, naruszać laicki charakter państwa.

Chodzi o miejscowość Ploermel w regionie Bretania (północno-zachodnia Francja). Znajduje się tam pomnik Jana Pawła II, którego autorem jest rosyjsko-gruziński rzeźbiarz Zurab Cerateli. Monument przedstawia papieża-Polaka na tle łuku zwieńczonego wielkim krzyżem. I właśnie ten ornament stał się przyczyną trwającego od 2006 roku (a więc od momentu postawienia pomnika) sporu legislacyjnego.

Naruszenie laickości państwa

Wniosek o usunięcie krzyża z przestrzeni publicznej złożyło stowarzyszenie wolnomyślicieli w departamencie Morbihan. Jego członkowie tłumaczą swoją interpelację ustawą z 1905 roku, wedle której umieszczanie symboli religijnych w takiej właśnie przestrzeni, określonej w ustawie jako publiczna (a więc dla wszystkich obywateli), narusza świecki charakter Republiki.

Najpierw rację przyznał im trybunał w Rennes, następnie decyzję tę uchylił sąd apelacyjny. Dopiero Rada Stanu, najwyższy organ sądownictwa administracyjnego nad Sekwaną, podtrzymał orzeczenie sądu I instancji i nakazał usunięcie krzyża w ciągu sześciu miesięcy od uprawomocnienia decyzji.

Mer sprzeciwia się tej decyzji

Jak podaje Onet.pl, mer miasta Patrick Le Diffon krytykuje werdykt sądu, podkreślając, że Jan Paweł II nie został przez władze miasta uczczony jako przywódca religijny, lecz polityczny i jako mąż stanu.

Zwraca również uwagę na fakt, iż ewentualne pozbycie się krzyża może spowodować poważne konsekwencje prawne. Wspomniany wcześniej Cerateli, wielokrotnie odmawiał bowiem wprowadzenia jakichkolwiek modyfikacji, znoszących religijny charakter budowli, a jako autor dzieła objętego prawem ochrony własności intelektualnej, mógłby za wszelkie ingerencje w to dzieło żądać finansowej rekompensaty.

RadioZET.pl/Gazeta.pl/Onet.pl/MP