Zamknij

Ekspert o zabiciu Sulejmaniego przez siły USA: To pretekst do wojny

03.01.2020 10:33
Donald Trump
fot. AP/Associated Press/East News

Śmierć czołowego generała Iranu, Kasema Sulejmaniego, jeszcze mocniej eskaluje napięcie kraju ze Stanami Zjednoczonymi. Ekspert do spraw bliskowschodnich nie ma wątpliwości – zabicie jednego z najwyższych dowódców wojskowych kraju, z którym USA formalnie nie toczą wojny, to klasyczny pretekst do wypowiedzenia wojny.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Iran i cały świat żyje śmiercią generała Kasema Sulejmaniego, dowódcy elitarnej jednostki Al Kuds. Wojskowy zginął po ataku z wojskowego drona podczas gościnnej wizyty w Bagdadzie (Irak).

Niedługo po zabiciu Sulejmaniego do ataku przyznały się Stany Zjednoczone. Pentagon opublikował komunikat potwierdzający, że Sulejmani został zabity na polecenie prezydenta USA.

Donald Trump, zwykle aktywny na swoim Twitterze, zamieścił dziś w sieci jedynie zdjęcie amerykańskiej flagi, powstrzymując się od komentarza.

Zobacz także

MSZ Iranu zareagowało na amerykański atak w ostry sposób. Prezydent Iranu Hassan Rouhani zapowiedział „pomszczenie tej strasznej zbrodni”, a duchowy lider (Iran jest państwem wyznaniowym) ajatollah Chamenei, napisał na Twitterze o kontynuacji dżihadu (świętej wojny) „ze zdwojoną determinacją”.

Amerykański akt międzynarodowego terroryzmu, którego celem jest zamach na generała Soleimaniego. USA ponoszą odpowiedzialność za wszelkie konsekwencje swojego nieuczciwego awanturnictwa – szef MZS Iranu, na Twitterze

Abbas Musawi, MSZ Iranu

Ekspert ds. Iranu: Sytuacja bez precedensu, Iran ma pretekst do wojny

Zamach na gen. Sulejmaniego może przełożyć się na zachwianie stabilności w całym regionie Bliskiego Wschodu. Zdaniem doktora Wojciecha Szewko, eksperta od spraw bliskowschodnich, zamach na czołowego wojskowego Iraku jest sytuacją bez precedensu. "To klasyczny casus belli (powód lub pretekst do wypowiedzenia wojny, przyp. red.)" - stwierdził.

Zobacz także

Jest to bezprecedensowe zdarzenie - USA zabiły jednego z najwyższych dowódców wojskowych kraju, z którym formalnie nie toczą wojny oraz z-cę lidera jednej z najważniejszych sił politycznych w Iraku ( z którym również nie toczą wojny). To klasyczny casus belli

dr Wojciech Szewko

RadioZET.pl/PAP/Twitter/Poland.mfa.ir/