Zamknij

Karel Gott nie żyje. Legendarny czeski artysta zmarł w wieku 80 lat

02.10.2019 10:43
Karel Gott nie żyje
fot. Nicole Kubelka/face to face

Karel Gott nie żyje. Legendarny czeski artysta zmarł we wtorek przed północą w wieku 80 lat. Informację o śmierci piosenkarza przekazała czeska telewizja, powołując się na rodzinę artysty. Karel Gott walczył z problemami zdrowotnymi od 2016 roku.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Karel Gott w połowie września poinformował, że choruje na ostrą białaczkę. 80-letni piosenkarz potwierdził informację o poważnych problemach zdrowotnych w oświadczeniu na swoim Facebooku. W ostatnich latach wokalista zmagał się  również z rakiem węzłów chłonnych. 

„Z najgłębszym żalem w sercu informuję, że mój ukochany mąż Karel Gott odszedł od nas we wtorek przed północą, po ciężkiej i długiej chorobie. Zmarł z domu, w spokojnym śnie, w gronie rodzinnym” – poinformowała czeską telewizję żona artysty, Ivana Gott.

Karel Gott nie żyje. Kim był? 

Karel Gott został 41 razy nagrodzony nagrodą Złotego/Czeskiego Słowika (1962-1991 jako Złoty Słowik, od 1996 jako Czeski Słowik). Nagrał ok. 100 albumów autorskich i ponad 100 kompilacji. Szacuje się, że sprzedał od 30 do 100 milionów płyt.

Śpiewał między innymi piosenki pop, arie operowe i operetkowe, adaptacje klasycznych pieśni, narodowych i ludowych piosenek (folklor), aranżacje melodii z musicali i piosenki country. Szczególnie znane jest jego wykonanie arii z „West Side Story – Maria”. Wykonał lub adaptował w języku czeskim wiele światowych przebojów m.in. „El condor pasa”, „By the Rivers of Babylon”, „Hot Stuff”.

Jego najbardziej znane płyty zostały nagrane w języku niemieckim i czeskim, chociaż niektóre wykonał po angielsku, rosyjsku i włosku.

RadioZET.pl/Ceska Telewize