Zamknij

Wybuch w parku przemysłowym. Potężny huk i ogromna czarna chmura nad miastem

27.07.2021 14:00
wybuch w Leverkusen
fot. DPA/Associated Press/East News source

Do wybuchu i pożaru doszło we wtorek w skupiającym zakłady chemiczne parku przemysłowym w Leverkusen. Jedna osoba zginęła, a 16 zostało rannych, w tym cztery poważnie. Cztery osoby są poszukiwane. Kłęby dymu unosiły się nad miastem. Federalny Urząd Ochrony Cywilnej i Pomocy Ofiarom Katastrof zaklasyfikował zdarzenie do poziomu ostrzegawczego "ekstremalne zagrożenie". 

Eksplozję było słuchać we wtorek w Leverkusen w Nadrenii Północnej-Westfalii w zachodnich Niemczech. Świadkowie relacjonowali, że widzieli kłęby dymu w zakładzie producenta chemikaliów Bayer — poinformowała stacja WDR. Widać je również na filmach i zdjęciach publikowanych w mediach społecznościowych. Stacja WDR podała, że w dzielnicy Buerrig w Leverkusen, w pobliżu zakładów chemicznych firmy Bayer, doszło do eksplozji. Według telewizji huk wstrząsnął całym miastem. Świadkowie donosili o ogromnej czarnej chmurze nad dzielnicą.

Firma Currenta krótko po godz. 13 przekazała, że pożar został ugaszony. Do eksplozji, która wywołała pożar w położonym na terenie parku składzie odpadów, doszło o godz. 9.40, jej przyczyny są wciąż nieznane. Na terenie parku przemysłowego o nazwie Chempark działa ponad 30 firm, w tym jeden z największych niemieckich koncernów chemicznych - Bayer. 

Wybuch w parku przemysłowym w Leverkusen. Strażacy radzą mieszkańcom, by nie otwierali okien i drzwi

Straż pożarna radziła mieszkańcom, aby nie otwierali okien i drzwi. "Osoby znajdujące się na otwartej przestrzeni powinny jak najszybciej wejść do budynków" - apelowano. Federalny Urząd Ochrony Cywilnej i Pomocy Ofiarom Katastrof zaklasyfikował zdarzenie do poziomu ostrzegawczego "ekstremalne zagrożenie". Firma Currenta zaleciła również wyłączenie klimatyzacji, podczas gdy powietrze wokół miejsca wybuchu jest badane pod kątem ewentualnych toksycznych skażeń.

Po południu straż pożarna w odległej o ok. 15 km Kolonii poinformowała, że na razie w otaczającym miejsce wypadku powietrzu nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości, a sytuacja jest cały czas dalej monitorowana.

Zamknięto kilka okolicznych autostrad. Na miejsce skierowano wiele jednostek policji, straży pożarnej, w tym śmigłowce, oraz karetki pogotowia - przekazała kolońska policja. Z powodu prowadzonej akcji ratowniczej policja apeluje o omijanie okolic Leverkusen.

RadioZET.pl/PAP/Twitter

C