"Warszawa może być następna". Podolak: Rosja nienawidzi Polski, może w nią uderzyć

Katarzyna Witwicka
13.04.2022 10:30

Mychajło Podolak, doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego komentował w rozmowie z Onetem, jaki może być dalszy scenariusz wojny w Ukrainie. Jak mówił, „Rosja nienawidzi Polski i może w nią uderzyć”.

"Rosja nienawidzi Polski"
fot. EVGENY BIYATOV / KREMLIN POOL / SPUTNIK/PAP/EPA.

Wojna w Ukrainie to także wojna informacyjna i nieustanna propaganda Kremla. W odpowiedzi na poparcie Kijowa przez Polskę Rosja ma rozsiewać fałszywe informacje na temat Warszawy, dotyczące m.in. rzekomej chęci aneksji części Ukrainy przez nasz kraj.

Mychajło Podolak z kancelarii Zełenskiego, jeden z głównych negocjatorów rozmowach z Rosją, wyjaśnił w rozmowie z Onetem, jakie są źródła rosyjskiej nienawiści do Ukraińców i Polaków.  - Rosja to kraj nieprzewidywalny. Opiera się na emocjach, w tym na nienawiści, która jest jej główną motywacją. I trzeba zrozumieć, że Rosja nienawidzi dziś Ukrainy na bardzo, bardzo głębokim poziomie. Upokorzyliśmy ich. Następna na ich skali nienawiści jest Polska – ocenił Podolak.

„Rosja nienawidzi Polski. Warszawa może być następna”

Podolak w rozmowie z Onetem wyjaśnił, że Rosja „zawsze będzie zagrożeniem dla wszystkich wokół”. Wyraził też opinię, że po Kijowie, wojska Putina mogą ruszyć na Warszawę.

- Myślę, że gdyby Rosja miała więcej zasobów, wojna toczyłaby się nie tylko na Ukrainie. Wojna byłaby szersza, prawdopodobnie w całej Europie. W końcu Rosja dąży do obniżenia poziomu życia innych krajów, aby wyglądać przyzwoicie na ich tle. Chcą, żeby wszyscy byli biedni, mieli toalety na podwórku. Tego chce Rosja – mówił rozmówca Onetu.

Jak dodał, Putina irytuje fakt, że Polska pomaga Ukrainie. Na solidarność Polaków Rosja reaguje agresją. – Działa na emocjach i nienawiści, nie analizuje sytuacji – ocenił Podolak.

Podolak zarzucił innym krajom Europy bierność wobec wojny w Ukrainie. Jak zaznaczył, Zachód boi się sprowokować Rosję.  - Polska stoi przy nas i reaguje ostro. To jest bardzo ważne. A NATO zachowuje się bardzo dziwnie, bo już trwa wojna, która jest częścią III wojny światowej – podsumował.

RadioZET.pl/Onet.pl

WOJNA W UKRAINIE. RELACJA NA ŻYWO