Zamknij

Ptasia grypa H5N8 potwierdzona u ludzi. Wiemy, jak przebiega choroba

20.02.2021 17:39
ptasia grypa u ludzi
fot. Moritz Thibaud /ABACA /Abaca/East News

Ptasia grypa potwierdzona u ludzi. Pierwsze przypadki przeniesienia na ludzi szczepu grypy H5N8 potwierdzono w Rosji. Anna Popova z Federalnej Służby Nadzoru Praw Konsumentów i Opieki Społecznej poinformowała, że „wirus póki co nie ma zdolności przenoszenia się z człowieka na człowieka”.

Ptasia grypa potwierdzona u ludzi. Wirusa H5N8 potwierdzono u siedmiu pracowników fermy drobiu na południu Rosji. O sprawie poinformowano już Światową Organizację Zdrowia. - Wszyscy u których wykryto wirusa czują się dobrze, choroba przebiegała w bardzo lekkiej formie - przekazała Anna Popova z Federalnej Służby Nadzoru Praw Konsumentów i Opieki Społecznej.

Popova przekonuje, że „wirus póki co nie ma zdolności przenoszenia się z człowieka na człowieka”. Jak dodaje, szybkie zidentyfikowanie choroby pozwoli powstrzymać jej rozprzestrzenienie. - Wykrycie tych zmian, kiedy wirus nie nabył jeszcze zdolności przenoszenia się z człowieka na człowieka, daje nam wszystkim, całemu światu, czas na przygotowanie się do ewentualnych zmian i już odpowiednie reagowanie we właściwym czasie: pozwala opracować testy i przygotować platformę dla szczepionek na wypadek, gdyby wirus stał się bardziej patogenny i bardziej niebezpieczny dla ludzi oraz nabył umiejętności przenoszenia się z człowieka na człowieka - wyjaśniła.

Ptasia grypa potwierdzona u ludzi. "Choroba przebiegała w bardzo lekkiej formie"

Popova poinformowała, że Rosja zgłosiła już potwierdzone przypadki do WHO. - Rosja zgłosiła sprawę do WHO kilka dni temu, kiedy byliśmy absolutnie pewni naszych wyników - przekazała.

Ptasia grypa to ostra zakaźna choroba, która powszechnie występuje u ptaków. Wywołują ją wirusy grypy typu A, które dzielą się na 16 podtypów H (hemaglutynina) i 9 podtypów N (neuramindaza), co może dawać nawet 144 kombinacji. Mogą mieć one niską lub wysoką zjadliwość. Szczepy niskopatogenne zwykle wywołują łagodne objawy choroby (np. nastroszenie piór, spadek liczby znoszonych jaj) i przez to mogą być nierozpoznane.

Jak wynika z danych, szczególnie niebezpiecznych jest kilka szczepów (tzw. wysokopatogenne), w tym m.in. H5N1, H7N7, H7N9, H9N2. W wyniku mutacji powodują one grypę ptaków o ostrym przebiegu, która w przypadku ptaków grzebiących (m.in. indyków, kur) ma prawie stuprocentową śmiertelność. Co ciekawe, przypadki zachorowania ptactwa na ptasią grypę mogą występować niezależnie od pory roku.

ZOBACZ TAKŻE: Ptasia grypa (wirus ptasiej grypy): drogi zakażenia, objawy, leczenie

Naturalnym gospodarzem wirusów grypy ptaków jest drób i dzikie ptactwo, ale zdarzają się przypadki przekroczenia bariery gatunkowej i może dochodzić do zakażeń u ssaków, w tym u ludzi. Te wysoce zjadliwe wirusy mogą namnażać się w organizmie gospodarza i uszkadzać ważne dla jego życia narządy, prowadząc nawet do śmierci. Dlatego też obecność wirusa H5 czy H7 u drobiu jest zawsze powodem do zaniepokojenia, nawet jeśli początkowe objawy infekcji są łagodne.

RadioZET.pl/ Rossija 24/ Reuters