Zamknij

Rosyjski samolot zwiadowczy naruszył przestrzeń powietrzną Szwecji. Wydano oświadczenie

Magdalena Kulej
30.04.2022 21:18

Rosyjski samolot AN-30 naruszył w piątek wieczorem przestrzeń powietrzną Szwecji - podaje agencja AFP, powołując się na oświadczenie szwedzkiego ministerstwa obrony.

Morze Bałtyckie
fot. Google Maps

Szwedzkie ministerstwo obrony poinformowało w wydanym w sobotę oświadczeniu, że dzień wcześniej rosyjski Antonov An-30 na krótki czas naruszył przestrzeń powietrzną Szwecji nad Morzem Bałtyckim. Z udostępnionych informacji wynika, że maszyna została zlokalizowana, gdy znajdowała się na wschód od duńskiej wyspy Bornholm, a następnie wleciała do szwedzkiej przestrzeni powietrznej. Resort obrony podaje, że szwedzkie myśliwce śledziły rosyjski samolot.

- To jest absolutnie nie do przyjęcia, oczywiście odpowiemy na to kanałami dyplomatycznymi – skomentował minister obrony Peter Hultqvist. - Biorąc pod uwagę ogólną sytuację bezpieczeństwa, zachowanie to jest wyjątkowo niewłaściwe. Szwedzka suwerenność powinna być zawsze szanowana - dodał.

Przypomnijmy, że do podobnego incydentu doszło na początku marca, gdy cztery rosyjskie samoloty naruszyły terytorium Szwecji na wschód od Gotlandii.

Kreml grozi Szwecji i Finlandii

Według skandynawskich mediów Szwecja i Finlandia zabiegają o gwarancje bezpieczeństwa przed wstąpieniem do NATO. Szacuje się, że proces ten może potrwać kilka miesięcy. Tymczasem Kreml nie przestaje straszyć państw skandynawskich m.in. rozmieszczeniem broni jądrowej w rejonie Bałtyku.

- Finlandia i Szwecja, jeśli zdecydują się złożyć wniosek o wejście do NATO, mogą liczyć na ciepłe i szybkie przyjęcie - zapewniał w czwartek w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Stwierdził, że "jest pewien", że uda się wypracować porozumienie na okres przejściowy między złożeniem wniosku o wejście do NATO przez Finlandię i Szwecję, a jego formalną ratyfikacją przez parlamenty 30 państw członków Sojuszu.

Wojna w Ukrainie - najnowsze informacje na żywo