Zamknij

Słowacja zamierza przyjąć 250 uchodźców

Redakcja
29.10.2018 23:12
Słowacja. Rząd planuje przyjąć 250 uchodźców
fot. PAP/EPA/A. CARRASCO RAGEL (iustracyjne)

Rząd w Bratysławie uzgodnił z wysokim komisarzem ONZ do spraw uchodźców oraz Międzynarodową Organizacją ds. Migracji, że przyjmie 250 osób. W słowackich obozach dla uchodźców mają pozostać przez pół roku.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Wynika to z projektu umowy między rządem a instytucjami ONZ, którą opublikowało słowackie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Koszty związane z pobytem uchodźców, m.in. ich zakwaterowaniem i wyżywieniem, pokryje rząd w Bratysławie. Według planów uchodźcy mają zostać ulokowani w obozie w Humennem na wschodzie Słowacji (około 40 kilometrów od granicy z Polską).

Zobacz także

"Łączna liczba czasowo przyjętych uchodźców i osób pod ochroną może zostać podczas obowiązywania umowy zmieniona po odjeździe poszczególnych osób, ale nie może przekroczyć 250 osób w jakimkolwiek czasie ich pobytu na terenie Republiki Słowacji" – przewiduje słowackie MSW.

Według resortu w wyjątkowych okolicznościach, jeżeli uchodźcy nie zostaną skierowani do państw trzecich, będzie można przedłużyć ich pobyt na Słowacji.

Słowacka agencja prasowa TASR napisała, że od 2009 roku w ten sposób przez Słowację przejechało sześć podobnych grup, które ostatecznie skierowano do USA, Kanady i Norwegii. Wszyscy ci uchodźcy przybyli z obozów w Afryce i Azji.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD