Zamknij
Pożary na Sycylii
  • mid-epa09379690
  • mid-epa09379687
  • mid-epa09379692
  • 10 Zobacz
fot. PAP/EPA

Wielkie pożary wybuchły w rejonie Katanii i Palermo na Sycylii. W ciągu ostatniej doby zanotowano ponad 250 interwencji strażaków. Lokalne władze zwróciły się do rządu Włoch o postawienie Obrony Cywilnej w stan mobilizacji.

Pożary wokół Katanii na Sycylii są stopniowo wygaszane. W piątek (30 lipca) ewakuowano drogą morską 150 osób z zagrożonych płomieniami osad. Strażacy interweniowali tam 170 razy. Jak podaje Reuters, ogień zniszczył lokalny kurort Le Capannine. Na zdjęciach opublikowanych w mediach społecznościowych widać spalone leżaki i parasole.

Intensywna walka z żywiołem trwa wokół Palermo, gdzie do akcji włączono samoloty zrzucające wodę. W okolicznych osadach spłonęły setki hektarów lasów i zarośli. Karabinierzy wszczęli śledztwo w związku z podejrzeniem podpaleń. Wysoki słup dymu unoszący się w rejonie Piana degli Albanesi koło Palermo sfotografował satelita NASA.

W akcjach gaszenia pożarów na Sycylii, gdzie panują rekordowe tego lata upały, uczestniczą setki drużyn strażackich. Pożary wybuchły też w rejonie Mesyny, Enny i Piazza Armerina. Z kolei w niedzielę na północy Włoch spodziewane są intensywne burze, połączone także z gradobiciem. Takie zjawiska mogą wystąpić w Piemoncie, Lombardii, Wenecji Euganejskiej i Friuli-Wenecji Julijskiej.

Sycylia i Sardynia oznaczone na czerwono na pandemicznej mapie Europy

Włoskie wyspy Sycylia i Sardynia zostały oznaczone kolorem czerwonym na mapie Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) jako rejony wysokiego ryzyka zakażeń koronawirusem. Większość rejonów Włoch oznaczono żółtym kolorem jako obszary niskiego ryzyka. Za zielone, czyli bezpieczne regiony, uznano Abruzję, Molise, Apulię, Basilicatę na południu oraz Dolinę Aosty i Piemont na północy.

Według medycznej fundacji Gimbe, analizującej dane z ostatniego tygodnia epidemii, we Włoszech rozpoczęła się jej czwarta fala pandemii koronawirusa. Szefowa MSW Włoch Luciana Lamorgese zapowiedziała w piątek wzmocnienie kontroli w związku z wejściem w życie 6 sierpnia obowiązku okazywania przepustki Covid-19 przy wejściu do wielu miejsc publicznych i na masowe imprezy. Zwiększone zostaną też kontrole na lotniskach.

RadioZET.pl/PAP/Reuters