Zamknij

Pogrzeb George'a Busha seniora. Nie zabrakło polskich akcentów

Redakcja
05.12.2018 19:27

Najbliższa rodzina, amerykańscy politycy i przywódcy z całego świata wzięli udział w pogrzebie George'a H.W. Busha, 41. prezydenta USA. - Pociesza mnie tylko to, że tata znów trzyma mamę za rękę - powiedział podczas uroczystości syn zmarłego polityka, George W. Bush. W czasie uroczystości w Waszyngtonie wspomniano wizytę Busha seniora w Krakowie.

USA. Pogrzeb George'a H.W. Busha w Waszyngtonie
fot. PAP/EPA/ALEX BRANDON / POOL

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

W Narodowej Katedrze Kościoła Episkopalnego w Waszyngtonie w kilka minut po godz. 11 czasu miejscowego (17 czasu polskiego ) w środę rozpoczęła się główna ceremonia żałobna po śmierci 41. prezydenta Stanów Zjednoczonych George’a Herberta Walkera Busha.

Nabożeństwo żałobne w neogotyckiej Narodowej Katedrze Kościoła Episkopalnego rozpoczęło się od wniesienia przez poczet sztandarowy amerykańskich sił zbrojnych w towarzystwie najbliższej rodziny trumny z ciałem byłego prezydenta.

Zobacz także

W uroczystościach wziął udział urzędujący prezydent USA Donald Trump z małżonką oraz jego poprzednicy - Barack Obama, Bill Cliton, Jimmy Carter oraz George W. Bush, syn zmarłego w piątek polityka. 

- On urodził się z dwoma trybami - pełen gaz albo sen - tak z humorem Bush junior wspominał ojca. Były prezydent podkreślił, że Bush senior stawiał na polityczne porozumienie ponad podziałami.

- Tata potrafił rozmawiać z ludźmi z różnych środowisk. Był człowiekiem empatycznym, cenił charakter wyżej niż rodowody, nie był cynikiem, szukał dobra w każdym człowieku i zwykle je znajdował - podkreślił.

- Pociesza mnie tylko to, że tata znów trzyma mamę za rękę - powiedział George W. Bush (siedem miesięcy przed śmiercią Busha seniora zmarła jego żona - Barbara). 

Zobacz także

Wśród osób, które zabrały głos podczas uroczystości pogrzebowych w Waszyngtonie, był prezydencki biograf Jon Meacham. Zgromadzonym w katedrze żałobnikom przypomniał wizytę Busha seniora w Krakowie w 1987 roku, kiedy był jeszcze wiceprezydentem USA w administracji Ronalda Reagana. 

- Jako wiceprezydent Bush raz odwiedził dziecięcy oddział białaczki w szpitalu w Krakowie. 35 lat wcześniej on i Barbara stracili córkę Robin właśnie na tę chorobę. W Krakowie mały chłopiec powitał amerykańskiego wiceprezydent. Kiedy Bush dowiedział się, że choruję on na tego samego raka, co Robin, zaczął płakać - przypomniał Meacham.

W pogrzebie 41. prezydenta USA wziął udział również urzędujący prezydent Polski Andrzej Duda oraz były Lech Wałęsa.

Kim był George H.W. Bush?

Były prezydent i patriarcha "klanu" Bushów, jednej z najbardziej wpływowych politycznie rodzin w historii Stanów Zjednoczonych, zmarł w piątek otoczony rodziną i najbliższymi przyjaciółmi w swoim domu w Houston w Teksasie.

W momencie śmierci był najstarszym żyjącym prezydentem Stanów Zjednoczonych. Dożył 94 lat.

Sprawował on najwyższy urząd w amerykańskiej federacji w czasie historycznych zmian na świecie: rozpadu systemu komunistycznego i jesieni ludów w Europie Środkowo-Wschodniej.

Od poniedziałku do nabożeństwa żałobnego trumna z ciałem Busha seniora była wystawiona na widok publiczny w Rotundzie Kapitolu. Wyróżnienia tego po śmierci doświadczyło tylko 12 prezydentów USA.

George Herbert Walker Bush zostanie w czwartek pochowany obok swojej żony Barbary i córki Robin, która zmarła w roku 1953 w wieku zaledwie trzech lat, na terenie prezydenckiej biblioteki swojego imienia w College Station w Teksasie.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Gazeta Wyborcza/PTD