Zamknij

Węgry nie poprą sankcji na rosyjską ropę i gaz. „To nasz obowiązek”

19.04.2022 15:08

- Jest naszym obowiązkiem i czynimy mu zadość, by zapewnić bezpieczeństwo dostaw energii na Węgry. Nie możemy pozwolić na to, by Węgrzy płacili cenę za tę wojnę i dlatego do tej pory nie popieraliśmy i w przyszłości też nie poprzemy sankcji dotyczących rosyjskiej ropy naftowej i gazu ziemnego – poinformował szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto.

Władimir Putin i Viktor Orban
fot. ATTILA KISBENEDEK/AFP/East News

Wojna w Ukrainie zjednoczyła państwa Unii Europejskiej, które nałożyły rekordową liczbę sankcji gospodarczych i personalnych na Rosję. W zanadrzu wciąż trzymane są kolejne ograniczenia w handlu, mogące objąć surowce energetyczne. Jak się okazało, we Wspólnocie nie ma jednomyślności w stosunku do takiego kroku.

Węgry oznajmiły, że nie poprą sankcji na rosyjską ropę naftową i gaz. Peter Szijjarto oznajmił, że wyborcy węgierscy poparli taką politykę rządu podczas niedawnych wyborach parlamentarnych, w których partia Orbana otrzymała 54 procent głosów.

Węgry przeciwne sankcjom na gaz i ropę z Rosji. „Wola pokoju i bezpieczeństwa”

Szijjarto oznajmił, że podobne stanowisko dotyczące sankcji na surowce energetyczne z Rosji mają inne kraje Wspólnoty, które jednak mają nie mówić o tym tak otwarcie. Wcześniej Węgry przekonywały, że nie będą blokować nakładania sankcji na Rosję.

Kraj rządzący przez Orbana pozostaje przeciwny przekazywaniu Ukrainie broni przez jej terytorium, tłumacząc to obawami o mniejszość węgierską zamieszkującą przygraniczne tereny. Niedawne ataki rakietowe na Lwów miały za cel według szefa węgierskiej dyplomacji zniszczenie transportów broni przeznaczonych dla Ukrainy.

- Nie chcemy, by do podobnych scen doszło na terenach Ukrainy zamieszkanych przez Węgrów albo w okolicy węgiersko-ukraińskiej granicy. A gdybyśmy przepuścili transporty broni przez nasze terytorium, albo nie daj Boże sami je dostarczali, wzięlibyśmy na siebie takie ryzyko – powiedział Szijjarto.

Polityk podkreślił, że za takim stanowiskiem głosowała większość Węgrów, dlatego też rząd musi uczynić wszystko, żeby uniknąć wciągnięcia kraju w tę wojnę. - Na wyborach Węgrzy zajęli jasne stanowisko w tej kwestii. Wyrazili zdecydowaną wolę pokoju i bezpieczeństwa – oznajmił minister.

RadioZET.pl/PAP

Wojna w Ukrainie na żywo: