Zamknij

Nie tylko Polska. Wichury szaleją w całej Europie Środkowej

Redakcja
29.10.2017 21:30
Czechy
fot. PAP/EPA

Silne wiatry osiągające w porywach prędkość nawet 200 km na godz. uderzyły w niedzielę w Niemczech, Czechach, Austrii i na Węgrzech. 

Poniżej przedstawiamy sytuację w każdym z tych państw:

Czechy

W Czechach zginęły dwie osoby przywalone spadającymi drzewami. W krajach regionu wichury spowodowały poważne utrudnienia w transporcie. Zginął mężczyzna idący po chodniku w miejscowości na północy Czech oraz kobieta, która w chwili śmierci znajdowała się na zadrzewionym terenie - podała czeska telewizja.

W kilku regionach kraju odnotowano wiatry wiejące z prędkością 100 km na godzinę, a na Śnieżce, która jest najwyższym czeskim szczytem (1602 m n.p.m.), 180 km na godzinę. Trudne warunki pogodowe wywołały opóźnienia lub doprowadziły do całkowitego wstrzymania ruchu na kilku trasach kolejowych. Ruch samochodowy odbywa się w zwolnionym tempie, a pod Pragą powalone drzewo zablokowało autostradę - podał dziennik "Mlada Fronta Dnes".

Zobacz także

Zamknięte zostało praskie zoo, ale ruch samolotów na stołecznym lotnisku odbywa się bez zakłóceń - poinformowała z kolei gazeta "Lidove Noviny". Ponad 500 tys. odbiorców zostało pozbawionych prądu. W siedmiu regionach na północy i zachodzie Czech ogłoszono stan kryzysowy w sektorze energetycznym. W teren skierowano już ekipy naprawcze.

W ok. 70-tysięcznym mieście Most w kraju usteckim na północnym zachodzie kraju najprawdopodobniej z powodu silnego wiatru zawaliła się drewniana cerkiew. Świątynia, upamiętniająca obywateli Rumunii poległych w Czechosłowacji w II wojnie światowej, została wzniesiona w 2010 roku z użyciem drewna importowanego z Rumunii i zgodnie z tradycyjnymi regułami rzemiosła, bez stosowania gwoździ. Wraz z cerkwią zawaliła się 23-metrowa wieża.

Austria

W Austrii meteorolodzy odnotowali wiatry wiejące na terenach równinnych z prędkością do 130 km na godz., a w górach osiągające prędkość nawet 200 km na godz. W Wiedniu przez kilka godzin zablokowana była naziemna część głównego dworca kolejowego.

Na miejsce skierowano kilkudziesięciu strażaków, gdy okazało się, że silny wiatr obluzował elementy oszalowania wieżowca budowanego w sąsiedztwie dworca. W stolicy zamknięto też cmentarze i kilka parków.

Straż pożarna w całym kraju została postawiona w stan gotowości, strażacy byli wzywani do różnych interwencji około 1000 razy. Nie odnotowano ofiar w ludziach.

Węgry i Niemcy

Na Węgrzech władze międzynarodowego lotniska w Budapeszcie zapewniły, że wszystkie planowane odloty odbywały się zgodnie z rozkładem. Boeing tajwańskich linii lotniczych lądował ponadto w węgierskiej stolicy zamiast w Wiedniu z powodu silniejszych wiatrów w Austrii, podczas gdy lot Aerofłotu z Moskwy został przekierowany do Belgradu - poinformowano.

Zobacz także

W niedzielę opóźnienia do 90 minut spodziewane były w przypadku pociągów kursujących między Wiedniem a Budapesztem; powód to drzewa powalone przez wichurę na tory oraz uszkodzone przewody trakcyjne. Węgierska policja apeluje do kierowców o ostrożną jazdę.

Porywiste wiatry nie ominęły też Niemiec. W Niemczech na północy kraju zginął 63-letni turysta, a uszkodzenia wywołane przez wiatr okazały się tak duże, że na licznych trasach kolejowych w środkowej i północnej części kraju ruch pociągów wznowiony zostanie dopiero w poniedziałek.

RadioZET.pl/PAP/MP