Zamknij

Duda opowiedział w Seulu o programie 500+. Koreańczycy są zainteresowani

Redakcja
08.02.2018 14:18
Duda opowiedział w Seulu o programie 500+. Koreańczycy są zainteresowani
fot. PAP

Sytuacja bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim, polsko-południowokoreańska współpraca gospodarcza i inwestycyjna, a także polski program 500+ były kwestiami, o których w czwartek w Seulu rozmawiali prezydent Andrzej Duda i prezydent Korei Południowej Mun Dze In.

Szef gabinetu prezydenta RP przekazał później polskim dziennikarzom, że kwestie polskiej aktywności w Radzie Bezpieczeństwa ONZ i sytuacji na Półwyspie Koreańskim były jednym z głównych tematów rozmowy obu przywódców. Podkreślił, że „konsekwentnie wraz z Koreą opowiadamy się za polityką porozumienia, a nie polityką agresji; nie za polityką napięcia i konfrontacji, ale polityką współpracy”.

Zagłosuj

Czy korzystasz z rządowego programu ''Rodzina 500 plus''?

Liczba głosów:

Prezydent Korei Południowej zaintrygowany 500+

— Polska będzie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ zabiegała, żeby sytuacja na Półwyspie Koreańskim została rozwiązana zgodnie z prawem międzynarodowym, żeby wszystkie państwa zaangażowane, przede wszystkim Korea Płn., przestrzegały rezolucji Rady Bezpieczeństwa i prawa międzynarodowego — powiedział Krzysztof Szczerski.

Wskazał, że Andrzej Duda przemawiając w styczniu w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, podkreślił, że „nie tylko sama agresja, ale także polityka budowania zdolności do agresji jest sprzeczna z duchem prawa międzynarodowego”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W trakcie rozmowy — relacjonował Szczerski — pojawił się też wątek polityki społecznej. Zaznaczył, że prezydent Korei Płd. był bardzo zainteresowany polskim programem 500+.

— Jego polityka — to jest początek jego kadencji — ma być nastawiona na wyrównywanie szans, wyrównywanie poziomów życia w Korei; na duże programy społeczne i dlatego prezydent Korei był bardzo zainteresowany tym, jak w Polsce wygląda, jak został wprowadzony, jak funkcjonuje program 500+ — powiedział.

Zobacz także

Wizyta prezydenta Dudy w Seulu

Duda przyleciał w czwartek przed południem miejscowego czasu z czterodniową roboczą wizytą do Korei Płd. Swój pobyt prezydent RP rozpoczął od spotkania z prezydentem Mun Dze Inem.

W trakcie ceremonii powitania polskiego prezydenta Andrzej Duda otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Seulu.

Tymczasem z danych z końca grudnia wynika, że spadła liczba osób korzystających z programu Rodzina 500 plus. Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podkreśliła, że wpływ na to miało m.in. uszczelnienie systemu.

WAŻNA zmiana w programie 500 plus. Już od 2018 roku!

RadioZET.pl/pap/maal