,

Rząd szykuje zmiany. Mieszkańcy stracą możliwość walki o odszkodowania?

18.08.2021 13:04

Rząd chce ograniczyć możliwość dochodzenia odszkodowań za uciążliwości i straty, wynikające z bliskiego sąsiedztwa lotnisk - ustalił reporter Radia ZET Przemek Taranek.

Rząd szykuje zmiany. Mieszkańcy stracą możliwość walki o odszkodowania?
fot. Ewa Dunin /East News

Rząd szykuje zmiany w przepisach. W Ministerstwie Infrastruktury powstał projekt zmian w prawie lotniczym i prawie ochrony środowiska, który od nowa definiuje pojęcie szkody w tzw. strefach ograniczonego użytkowania. Są one wyznaczane wokół portów lotniczych. 

- To podważa sens istnienia tych stref - mówi Radiu ZET Piotr Bistroń ze Stowarzyszenia Przyjazne Lotniska. - Ich mieszkańcy stracą możliwość walki o odszkodowania za spadek wartości nieruchomości, a nawet o pieniądze na montaż dźwiękoszczelnych okien - dodaje Piotr Bistroń.

Mieszkańcy okolic lotnisk stracą możliwość walki o odszkodowania za hałas?

Te zarzuty odpiera wiceminister infrastruktury Marcin Horała, który nadzoruje prace nad nowelizacją prawa lotniczego. Celem zmian jest m.in. ograniczenie absurdalnych roszczeń - wyjaśnia Marcin Horała w rozmowie z Radiem ZET. - Na przykład, kiedy inwestor domaga się odszkodowania za to, że z powodu przekroczonych norm hałasu nie może uruchomić prywatnego przedszkola, a sąd ustala wysokość odszkodowania szacując, ile zarobiłby na tym przedszkolu. Tego typu pozwy rujnują finanse portów lotniczych - dodaje min. Horała.

Projekt  zmian w prawie lotniczym i ustawie o ochronie środowiska jest w trakcie konsultacji społecznych. Do Sejmu ma trafić w ciągu dwóch, trzech miesięcy.

RadioZET.pl/ Przemek Taranek

Logo radiozet Dzieje się