Ziobro tłumaczy się z pistoletu. "Strzelam z broni od ponad 20 lat"

14.03.2023 13:53

Od kilku lat posiadam broń, mam uprawnienia. Czynienie z tego sensacji jest niezrozumiałe - powiedział we wtorek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Polityk Solidarnej Polski tłumaczył się ze zdjęć, na których widać pistolet za paskiem.

Zbigniew Ziobro
fot. Piotr Molecki/East News (ilustracyjne)

W sieci w ostatnim czasie pojawiły się zdjęcia ministra sprawiedliwości, który brał udział w konferencji prasowej na terenie Kopalni Węgla Kamiennego Bełchatów. Na niektórych zdjęciach widać broń za paskiem Ziobry. We wtorek Zbigniew Ziobro pytany był przez dziennikarzy, czy użyłby broni w razie incydentu na konferencji prasowej.

- Panie redaktorze, mógłbym zadać panu pytanie, ilu pana kolegów w telewizji TVN ma status pokrzywdzonego w sprawie zleceń zabójstwa? (...) Moje pytanie jest bardzo konkretne, bo ja mam taki status pokrzywdzonego w sprawie zlecenia zabójstwa - odpowiedział minister.

Pistolet ministra Ziobry. Polityk tłumaczy się ze zdjęć

Dodał, że "jest prowadzona sprawa już na etapie sądu, sprawca zlecenia zabójstwa jest tymczasowo aresztowany od kilku lat". - Jest to jeden z szefów zorganizowanej grupy przestępczej, która handlowała narkotykami, dopalaczami i zlecił m.in. zabójstwo mówiącego te słowa - powiedział Ziobro.

- Rzeczywiście wtedy, kiedy te informacje ujawniły służby, gdy miałem okazję zapoznać się z informacjami - które wskazują na dość bogaty materiał dowodowy - uznałem, że nie ma powodów, bym nie wystąpił o pozwolenie na broń do celów ochrony osobistej, która jest prawem każdego obywatela w okolicznościach, o których tu mówimy - mówił Ziobro.

Dodał, że od ponad 20 lat strzela z broni, uprawia strzelectwo sportowe i posiada umiejętności posługiwania się bronią. - Zdarza się, że w czasie weekendów param się tego rodzaju pasją sportową. Wracałem, jak wczoraj wyjaśniałem, z weekendu do Warszawy i posiadałem ze sobą broń, której używałem właśnie w ten weekend dla celów sportowych na jednej ze strzelnic - powiedział Ziobro. Dodał, że "nie widzi w tym nic zdrożnego".

- Działam na podstawie i w ramach prawa, posiadam uprawnienia i czynienie z tego sensacji jest rzeczą zupełnie niezrozumiałą - powiedział minister. Jak stwierdził, "oczywiście bandyci byliby pewnie zainteresowani", aby nie posiadał broni, "biorąc pod uwagę te zamiary, które zostały uzewnętrznione w materiałach procesowych prowadzonego śledztwa czy już sprawy w sądzie".

- Ale ja mam prawo skorzystać, jak każdy obywatel, z takich środków, które gwarantują mi i mojej rodzinie bezpieczeństwo - powiedział Ziobro.

Pytany, czy jego ochrona wie o tym, że ma broń, odparł, że "nie czyni z tego tajemnicy". Jak zaznaczył, współpracuje z bardzo dobrze wyszkolonymi, profesjonalnymi funkcjonariuszami, "którzy z całą pewnością radzą sobie w sytuacjach, które mogłyby stwarzać ewentualne zagrożenie". - Na co dzień nie noszę broni, natomiast w sytuacji, kiedy wracałem z weekendu, taką broń posiadałem w tych okolicznościach, o których państwa informuję - zaznaczył.

Jaką broń posiada Ziobro?

Ziobro podkreślił również, że "jest ministrem, który ma prawo do całodobowej ochrony - właśnie z racji zlecenia zabójstwa - które nie jest popularnym wydarzeniem i nie dotyczy większości obywateli naszego kraju".

- Natomiast jestem też człowiekiem i staram się szanować funkcjonariuszy, z którymi współpracuję i dlatego w okresie weekendu często zwalniam ich, jest to moja decyzja osobista, z obowiązku czuwania przez całą dobę, ochrony, dlatego że posiadam również wtedy broń, która pozwala mi gwarantować bezpieczeństwo sobie i rodzinie, kiedy jesteśmy zostawieni sami sobie - powiedział Ziobro.

Na pytanie, jaką broń miał przy sobie, odpowiedział, że jest to pistolet Glock 26 "z pewnymi zmianami służącymi celom sportowym". - Nie jest to taki Glock klasyczny, którego można kupić w sklepie - dodał.

- Broń posiadam od kilku lat, zdecydowałem się zakupić po stwierdzeniu procesowo tych okoliczności, o których państwu mówię. Strzelam z różnych rodzajów broni, broni krótkiej, broni długiej, i to od długiego czasu, również miało to miejsce wtedy, gdy broni do prywatnych celów nie posiadałem - zaznaczył Ziobro.

loader

RadioZET.pl/PAP - Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Michał Szukała