,

Maleńka Tosia nie żyje. W walce z rakiem kibicowała jej cała Polska

17.01.2023 14:25

Tosia Czarnecka z Kielc, trzylatka, której cała Polska kibicowała w walce z nowotworem, nie żyje. Dziewczynka borykała się ze złośliwym rakiem mózgu. Niestety, mimo wysiłku lekarzy i rodziny nie udało się jej uratować.

Tosia Czarnecka
fot. Facebook/Dzielna Tosia

Tosia Czarnecka z nowotworem mózgu zmagała się od wielu miesięcy. W poniedziałek, 16 stycznia wieczorem tata Tosi przekazał na Facebooku tragiczną wiadomość.

Tosia Czarnecka nie żyje. Maleńka kielczanka przegrała walkę z rakiem

Tosi walka z rakiem rozpoczęła się w lutym 2022 roku. "Pierwszy raz zauważyliśmy, że Tosia chwieje się po wstaniu z łóżka. Kilka dni później pani ze żłobka zadzwoniła, że nie może wejść na łóżko" - informowali rodzice dziewczynki.

W marcu ich córeczka trafiła do Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Tam państwo Czarneccy usłyszeli druzgocącą diagnozę. W główce dziecka rozwijał się bardzo złośliwy nowotwór AT/RT. Pojawiły się też przerzuty. Dziewczynka przeszła operację. Niestety, okazało się, że nie wszystkie zmiany nowotworowe zostały usunięte. Tosia rozpoczęła chemioterapię.

Zobacz także: Rak (guz) mózgu objawia się w specyficzny sposób. Jak rozpoznać symptomy złośliwego nowotworu mózgu?

Mimo nierównej walki z rakiem rodzice Tosi nie poddali się i postanowili walczyć o życie i zdrowie córeczki. Zaapelowali o pomoc finansową do internautów, by móc opłacić diagnozy i konsultacje za granicą. Założyli także grupę na Facebooku "Dzielna Tosia", gdzie dzielili się informacjami dotyczącymi leczenia i postępów w terapii.

W październiku dziewczynka trafiła do szpitala z wodogłowiem. "Rak wykorzystał moment. Uderzył tak, że nasze serca wyją z rozpaczy" - napisali rodzice Tosi. Poinformowali, że guzy pojawiły się nie tylko w głowie, ale i w kręgosłupie. Nadzieją dla dziecka była operacja za granicą, ale kiedy stan się pogorszył, szpital odmówił leczenia.

"Dzisiejszy rezonans pokazał nowy większy i mocniejszy rozsiew w głowie i rdzeniu kręgowym. Niestety, nasz plan drugiej linii leczenia rozsypał się" - poinformował pod koniec grudnia tata Tosi. Dziewczynka z każdym dniem była coraz słabsza. Urodzona 7 października 2019 roku Tosia miała zaledwie trzy latka, kiedy zmarła.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/Echo Dnia/emKielce.pl/Siepomaga.pl

Logo radiozet Dzieje się