Obserwuj w Google News

AFP: Rosyjskie wojska opuszczają Czarnobyl. Wskazano nowy kierunek

Maciej Walasek
2 min. czytania
31.03.2022 00:45
Zareaguj Reakcja

Rosyjskie wojska zaczęły wycofywać część jednostek z Czarnobyla - dowiedziała się agencja AFP, powołując się na wysokiego rangą przedstawiciela Pentagonu. Zdaniem resortu to jeden z obszarów, z których Rosja wycofała żołnierzy na Białoruś w celu uzupełnienia jednostek.

wojna w Ukrainie
fot. AA/ABACA/Abaca/East News

Wojna w Ukrainie trwa od ponad miesiąca. Już na samym początku inwazji, jednym z pierwszych celów Rosjan było zajęcie Czarnobyla. Od dłuższego czasu Ukraińcy biją na alarm, informując, że dziania wrogich wojsk na tym terenie zagrażają ekologicznemu bezpieczeństwu Europy. W komunikacie Sztabu Generalnego ukraińskiej armii dowiedzieliśmy się, że żołnierze Władimira Putina za nic mają sobie ostrzeżenia, militaryzując Strefę Wykluczenia w Czarnobylu.

Ostatnio pojawiły się informacje o tym, że Rosjanie przegrupowują siły, aby skoncentrować działania na wschodzie Ukrainy. Zdaniem Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy tzw. wycofywanie żołnierzy ma być wymianą niektórych jednostek, co ma celowo wprowadzić obrońców w błąd.

Redakcja poleca

AFP: Rosyjskie wojska opuszczają Czarnobyl

Opuszczenie terenów przez wojska rosyjskie zauważono w Czarnobylu.  Jak podała agencja AFP, jeden z przedstawicieli Pentagonu stwierdził, że Czarnobyl "jest jedną ze stref, skąd Rosjanie zaczęli się przemieszczać ku Białorusi".

Wcześniej rzecznik resortu John Kirby stwierdził, że w ciągu ostatniej doby Rosjanie wycofali "mniej niż 20 proc." swoich sił spod Kijowa - wymienił tu lotnisko w Hostomelu - a także spod Czernihowa i Sum. Według resortu obrony celem jest uzupełnienie jednostek.

ZOBACZ TAKŻE: Wojna w Ukrainie - najnowsze informacje na żywo

Kirby nie wykluczył, że mogą one zostać przerzucone na front w Donbasie, który po fiasku operacji zajęcia Kijowa jest obecnie priorytetem Rosji.

RadioZET.pl/PAP/Oskar Górzyński