Obserwuj w Google News

ISIS i Al Kaida nie odpuszczają w Europie. „Zmienili strategię”

3 min. czytania
28.07.2023 14:17
Zareaguj Reakcja

Na terenie Europy jesteśmy w okresie ciszy przed burzą – mówi w podcaście „Współrzędne Świata” dr Katarzyna Maniszewska, ekspertka ds. terroryzmu. Alarmuje, że obok dżihadystów prawicowi i lewicowi ekstremiści stanowią największe zagrożenie na Starym Kontynencie.

Policjanci z bronią pod Wieża Eiffla
fot. AFP PHOTO/BERTRAND GUAY/East News (ilustracyjne)

Pomimo że w ostatnich latach Europa nie doświadczyła masowych zamachów terrorystycznych, jak w okresie 2015-2016, zagrożenie takimi atakami nie spada. - To nie powinno uśpić naszej czujności, a każda ofiara terrorystów to o jedną za dużo – podkreśla dr Katarzyna Maniszewska z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas.

Według raportu Europolu w ubiegłym roku na terenie Unii Europejskiej doszło do 16 zamachów terrorystycznych, w których zginęły cztery osoby - dwie w wyniku ataków dżihadystów i dwie w wyniku prawicowych ekstremistów. Większość ataków dokonują tzw. samotne wilki. Spośród 380 osób zatrzymanych za terroryzm aż 266 było związanych z dżihadystami.

Redakcja poleca

ISIS i Al Kaida skupiają się na „samotnych wilkach”

Ekspertka podkreśla, że islamscy ekstremiści zmienili modus operandi - zwłaszcza po pandemii koronawirusa, która zerwała dotychczasowe schematy ich działania. - Częściej sprawcami zamachów są samotni aktorzy, którzy radykalizują się sami i pochodzą z podatnych na to środowisk. ISIS i Al-Kaida bardziej skupiają się produkcji propagandy, na którą są wrażliwe wybrane jednostki, niż organizowaniu spektakularnych zamachów w Europie – mówi dr Maniszewska.

Jako przykład podała brutalne zabójstwo francuskiego nauczyciela Samuela Paty z 16 października 2020 r. Zradykalizowany 18-latek z Czeczenii zabił, a następnie ściął głowę ofierze, która w sieci była oskarżana o pokazywanie na lekcjach karykatur Mahometa. - Do ataku doprowadził hejt, który był gdzieś w granicach wolności słowa, ale był oparty na kompletnie nieprawdziwych przesłankach – dodaje ekspertka.

W ostatnich latach szczególnie wzrosło zagrożenie ze strony ekstremistów prawicowych. Alarmują na ten temat m.in. służby w Niemczech. - Badania wskazują, że są dobrze połączeni online. Nie tylko się inspirują wzajemnie, ale planują swoje działania w sieci. Moim zdaniem przyczynił się do tego wzrost polaryzacji społecznej – tłumaczy dr Maniszewska.

Redakcja poleca

Więcej migrantów zwiększa ryzyko terroryzmu?

Rosyjska inwazja na Ukrainę zwiększa ryzyko wykorzystywania przez Kreml ekstremistów do realizacji swoich celów.

- Metody działania Rosji się nie zmieniły, takie jak sponsorowanie grup terrorystycznych w krajach, które Kreml uważa za wrogów. W ostatnim raporcie Polskiego Towarzystwa Bezpieczeństwa Narodowego poświęcono dużo miejsca Rosji, która w dalszym ciągu będzie próbować destabilizować sytuację w różnych krajach. Szczególny nacisk położono na infrastrukturę krytyczną. Mając tego świadomość, staramy się przeciwdziałać – dodaje.

Ekspertka podkreśla, że obecnie centrum światowego terroryzmu jest Afryka Subsaharyjska. To jednak nie oznacza, że zagrożenie jest dalekie od Europy. - Dane pokazują, że 98 procent ofiar zamachów terrorystycznych w 2022 r. zginęło w państwach niestabilnych i ogarniętych konfliktami. Ta korelacja jest oczywista. Tam, gdzie następuje destabilizacja polityczna, społeczna i ekonomiczna, tam pojawiają się ekstremizmy prowadzące do terroryzmu. Uważam, że na terenie Europy jesteśmy w okresie ciszy przed burzą. Wszystkie te konflikty i problemy są ze sobą powiązane i mają wpływ na inne rejony świata – dodaje dr Maniszewska.

Czy politycy i komentatorzy, którzy stawiają znak równości między większą liczbą uchodźców i zagrożeniem terrorystycznym, mają rację? - Nie ma na to naukowych dowodów – odpowiada ekspertka.

Dodaje: - Większość zamachów jest dokonywanych przez obywateli UE, tak zwane drugie czy trzecie pokolenie migracyjne. Ale nadal są wychowani w UE, czy to są migranci? Chyba nie. Bardzo łatwo jest obwinić innych za nasze błędy.

RadioZET.pl