Sondaż IBRiS dla “Faktu” i Radia ZET: prawie 50 proc. za zmianą konstytucji, ale…

04.05.2017 00:02

Sondaż IBRiS dla “Faktu” i Radia ZET: prawie 50 proc. za zmianą konstytucji, ale tylko jeśli politycy będą wspólnie pracować nad nią z sędziami, prawnikami i pracodawcami.

Sondaż IBRiS dla “Faktu” i Radia ZET: prawie 50 proc. za zmianą konstytucji, ale…

fot. EastNews

49,4 proc. badanych jest za zmianą konstytucji, ale tylko jeśli nad tekstem nowej wersji politycy pracować będą wspólnie z innymi środowiskami prawników, sędziów, pracodawców - wynika z sondażu IBRiS dla “Faktu” i Radia ZET. 36 proc. uważa, że obecna konstytucja jest wystarczająca.

jpg

fot. IBRiS

Prezydent chce referendum

Prezydent RP popiera rozpisanie referendum w sprawie zmiany Konstytycji RP. – Chcę, aby w sprawie Konstytucji Rzeczypospolitej odbyło się w naszym kraju w przyszłym roku, roku 100-lecia niepodległości, referendum – powiedział w środę na pl. Zamkowym Andrzej Duda podczas uroczystości w 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. – W moim przekonaniu jako prezydenta, moi rodacy mają prawo się wypowiedzieć, czy konstytucja obowiązująca w Polsce od 20 lat funkcjonuje dobrze, czy są zadowoleni z tego modelu ustrojowego, czy też wymaga on zmian, a Polska i Polacy zasługują na nową konstytucję – dodał prezydent.

Duda chce referendum ws. konstytucji. "Polacy mają prawo się wypowiedzieć" Dowiedz się więcej Duda chce referendum ws. konstytucji. "Polacy mają prawo się wypowiedzieć"

Sondażowe poparcie dla zmiany konstytucji idzie w poprzek dotychczasowym deklaracjom liderów politycznych. Zmiana konstytucji wypracowana wspólnie z innymi grupami społecznymi ma bowiem najwięcej zwolenników wśród elektoratu Nowoczesnej (72 proc.), PSL (67 proc.), SLD (60 proc.), PiS (54 proc.), Kukiz’15 (50 proc.); najmniej - wśród głosujących na partię Razem (24 proc.) i PO (36 proc.).

RadioZET.pl/kb