Obserwuj w Google News

Rynek pracy nad przepaścią. Depresja pracowników kosztuje nas miliony

2 min. czytania
23.02.2022 08:02
Zareaguj Reakcja

Depresja jest coraz częstszą przyczyną nieobecności Polaków w pracy. Taka absencja wyceniana jest przez analityków na 325 mln zł rocznie. To gospodarcze koszty depresji w naszym kraju.

Coraz więcej pracowników z depresją
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Depresja dotyka coraz większej liczby pracowników. Z badania UCE Research przeprowadzonego dla serwisu ePsycholodzy.pl wynika, że ponad 61 proc. Polaków dostrzega u siebie jej oznaki. Czy grozi nam wysyp zwolnień lekarskich z tego powodu?

Eksperci oszacowali wpływ absencji pracowników w depresji na gospodarkę. Straty można liczyć w milionach, a dokładniej w 325 mln zł – podali autorzy badania.  

Depresja a rynek pracy. Absencja pracowników kosztuje miliony

Depresja, która coraz częściej diagnozowana jest u pracowników, staje się powodem ich nieobecności w pracy.

Redakcja poleca

Jak podał Michał Pajdak z zarządu platformy ePsycholodzy.pl, tylko w 2020 roku zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowań były powodem 27,6 mln dni absencji pracowniczych w Polsce, co stanowiło 10,8 proc. ogółu wszystkich rejestrowanych nieobecności.

Zwolnienia lekarskie z tych powodów są dłuższe od przeciętnych, bo trwają średnio 19 dni roboczych. Zakładając średnią pensję i koszty pracy ponoszone przez pracodawców, można stwierdzić, że absencje wynikające ze wskazanych zaburzeń kosztują łącznie gospodarkę ponad miliard złotych rocznie - Michał Pajdak

Jak wskazano, biorąc pod uwagę tylko ujawnione przypadki depresji, straty wynikające z absencji wynoszą 325 mln zł rocznie.  Jak wskazał ekspert, wielu pracowników odczuwa objawy towarzyszące depresji. Mowa o stałym zmęczeniu, braku energii, co wpływa na efektywność w pracy.

Jak wynika z opisywanego badania, ponad 60 proc. ankietowanych zauważyło u siebie objawy depresji. Większość z nich odczuwała je jeszcze przed pandemią.

RadioZET.pl/PAP