Zamknij

Stagflacja? "Jastrząb" Glapiński snuje nowe prognozy. "Mamy wzrost. Chwalić Boga"

20.06.2022 18:51
Adam Glapiński
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Ryzyko stagflacji na razie jest przesadzone. W Polsce nie widać żadnych takich perspektyw, bo mamy wysoki wzrost – zapewniał w wywiadzie dla Obserwatora Finansowego prezes NBP Adam Glapiński. 

Adam Glapiński był pytany m.in. o to, czy ryzyko stagflacji (występowanie inflacji i stagnacji gospodarczej w tym samym czasie – przyp.red.) w Polsce jest realne. – Na razie jest przesadzone. W Polsce nie widać żadnych takich perspektyw, bo mamy wysoki wzrost – powiedział szef banku centralnego.

Glapiński: Inflacja powyżej 5 procent jest już destrukcyjna

– Ale w tych krajach Europy Zachodniej, gdzie wzrost zwykle w dobrej koniunkturze to jest 2 procent, góra 2,5, to oczywiście – tak, to jest możliwe. Szoki podażowe działają niekorzystnie po obu stronach. Działają niekorzystnie na podaż i działają niekorzystnie na drugą stronę. Mają to do siebie, że nie ma tu żadnych korzyści, z żadnego punktu widzenia – tłumaczył prezes NBP.

– Polska jest, chwalić Boga, na razie w jakiejś takiej sytuacji innej, ale to wynika, proszę pamiętać, z naszej niższej zamożności. Coś za coś. My chcemy utrzymać to, żebyśmy się rozwijali dwa razy szybciej, mniej więcej, niż zachodnia Europa, a jednocześnie nie popaść w wysoką inflację. Inflacja powyżej 5 procent jest już destrukcyjna – powiedział Glapiński.

Szef NBP mówił także o spodziewanym wzroście gospodarczym w tym roku i jego wpływie na bezrobocie. – W przyszłym roku gospodarka częściowo wchłonie przez system cen, system nowych kosztów te szoki podażowe i te elementy wewnętrzne będą nabierały większej wagi. Chcemy, żeby one były maksymalnie stłumione. Ale nie możemy dojść do momentu, kiedy mrozimy gospodarkę zbyt bardzo, zbyt mocno. Nie możemy dopuścić, żeby pojawiło się duże bezrobocie. Żeby wzrost w ogóle został zatrzymany – powiedział.

– Ale niewątpliwie ten wzrost z wysokiego pułapu, na którym jest w tej chwili, niewątpliwie zejdzie w tym roku do jakichś 4-4,5 – tak się szacuje. W przyszłym roku do jakichś 2,5-3. I na tym poziomie powinien już być. Już niżej schodzić nie można, bo wtedy grozi to bezrobociem – ocenił. 

RadioZET.pl/PAP/Obserwator Finansowy

CMjBQLDAsUGw=