Obserwuj w Google News

Gotówka wycofana z obiegu? Polacy zdecydowali

1 min. czytania
06.02.2023 08:22
Zareaguj Reakcja

Ponad 80 procent Polaków nie chce, żeby gotówka została wycofana z obiegu — wynika z sondażu IBRiS dla Radia ZET. Tylko niespełna 16 procent ankietowanych chciałoby, żeby płatności kartą, telefonem, czy zegarkiem całkowicie zastąpiły gotówkę. Co ciekawe, również młodzi Polacy są przeciwni wycofaniu banknotów i monet.

Polacy nie chcą wycofania gotówki z obiegu
fot. Yarrrrrbright/Shutterstock (ilustracyjne)

Gotówka nieprędko zostanie całkowicie zastąpiona kartą i przelewami. Z sondażu IBRiS dla Radia ZET wynika, że tylko 15,8 procent Polaków chciałoby zastąpienia gotówki płatnościami elektronicznymi.

Wycofać gotówkę z obiegu? Polacy przeciwni

Ze stwierdzeniem, że "płatności bezgotówkowe – czyli te dokonywane kartą, telefonem, zegarkiem, powinny całkowicie zastąpić gotówkę" zdecydowanie zgadza się jedynie 3,4 procent ankietowanych. 12,4 procent "raczej się zgadza". O wiele więcej jest przeciwników takiego rozwiązania. W sondażu IBRIS aż 66,5 procent pytanych odpowiedziało, że "zdecydowanie się nie zgadza" z wycofaniem gotówki. Z kolej 14,6 procent "raczej się nie zgadza". Tylko 3,1 procent nie ma w tej sprawie zdania.

 

Redakcja poleca

Co ciekawe, całkowitego zastąpienia płatności gotówkowych elektronicznymi nie chcą zarówno seniorzy, jak i młodzi Polacy. W grupie wiekowej 18-29 lat, aż 90 procent ankietowanych nie chce wycofania banknotów i bilonu. Zwolenników całkowitego zastąpienia gotówki jest raptem 22 procent. Wśród 60-latków, 83 procent pytanych nie chce zastąpienia płatności gotówkowych elektronicznymi. Wśród osób powyżej 70. roku życia przeciwników wycofania gotówki jest najmniej — to 58 procent.

Sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie Radia ZET został przeprowadzony w dn. 03-04.02.2023 r. metodą CATI na ogólnopolskiej próbie 1100 osób.

Radio ZET