,

Pensje wciąż nie nadążają za inflacją. GUS podał, ile zarabia statystyczny Polak

20.03.2023 10:09

Pensje wciąż rosną wolniej niż inflacja – wynika z nowych danych GUS. Przeciętna pensja wyniosła ponad 7 tys. zł brutto.

Przecietna placa w lutym
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Zarobki przeciętnego Polaka pracującego w sektorze przedsiębiorstw wyniosły 7065,43 zł brutto – podał Główny Urząd Statystyczny. To oznacza, że statystyczny pracownik w Polsce pobiera na rękę nieco ponad 5 tys. zł.

Wynagrodzenie Polaków w lutym 2023

Pensje Polaków w skali roku statycznie wzrosły o 13,6 proc. w skali roku. Zarobki wciąż rosną zatem wolniej niż inflacja, która – według wstępnych danych GUS – wyniosła w lutym 18,4 proc.

"Wzrost przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w lutym 2023 r. względem stycznia 2023 r. spowodowany był wypłatami m.in. premii i nagród rocznych, jubileuszowych, premii z powodu inflacji, podwyższeniem wynagrodzeń oraz wypłatami odpraw emerytalnych (które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń)" - podał GUS.

Jak czytamy w komentarzu Polskiego Instytutu Ekonomicznego, wzrost wynagrodzeń wzrósł w lutym z 13,5 proc. do 13,6 proc. "Słaba aktywność gospodarcza oznacza przede wszystkim mniejszą skalę podwyżek wynagrodzeń w kolejnych miesiącach. Pracodawcom coraz trudniej będzie spełniać żądania finansowe pracowników" - podali analitycy z PIE.

Największe wzrosty pensji odnotowano w górnictwie (zarobki poszły w górę o 42,2 proc. w skali roku). To właśnie ten sektor „podbija” wzrost wynagrodzeń.

Zatrudnienie w dół. Nowe dane za luty

GUS podał, że „niewielkie zmniejszenie przeciętnego zatrudnienia w lutym 2023 r.” było wynikiem m.in. zwolnień w jednostkach, zakończenia umów terminowych i nieprzedłużania ich, a także przejść pracowników na emeryturę.

„Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło w lutym o 4 tys. etatów. Pomimo spowolnienia gospodarczego utrzymuje się zapotrzebowanie na pracowników. W kolejnych miesiącach czeka nas spadek wzrostu wynagrodzeń nie zaś znaczny wzrost bezrobocia” – prognozują analitycy z PIE.

loader

RadioZET.pl

Logo radiozet Dzieje się