Zamknij

PIT za 2022 rok. MF: roczny podatek zapłacimy BLIK-iem

30.12.2022 11:50

Resort finansów zmodernizował proces zapłaty podatku dochodowego za mijający rok. W 2023 roku ze skarbówką można będzie rozliczyć się za pośrednictwem BLIK-a.

PIT zapłacimy BLIK-iem
fot. LUKASZ SOLSKI/East News

PIT za 2022 rok zapłacimy w wygodniejszy sposób. Resort finansów poinformował, że zobowiązania względem skarbówki uiścimy za pośrednictwem BLIK-a. W gąszczu reform podatkowych taką modernizację można zaliczyć do „dobrych zmian”.

PIT za 2022 rok. Duże zmiany w podatkach

Spośród zobowiązań podatkowych, za które będzie można zapłacić BLIK-iem, jako pierwsze zostanie udostępniony roczny PIT zarówno dla osób fizycznych jak i przedsiębiorców - poinformował PAP resort finansów.

Możliwość uiszczenia w ten sposób zobowiązań względem skarbówki dotyczyć będzie formularzy PIT28, PIT36, PIT 37, PIT38 i PIT39.

Najważniejszą ze zmian w rocznym rozliczeniu PIT jest próba uporządkowania przepisów po Polskim Ładzie, przez który skarbówka wyliczać będzie podatek na dwa sposoby: z ulgą dla klasy średniej i 17 proc. PIT i z 12 proc. PIT bez wspomnianej preferencji.

Ministerstwo Finansów ma prostą receptę na chaos podatkowy: „osoby, których roczne rozliczenie podatkowe z tzw. ulgą dla klasy średniej okaże się korzystniejsze niż rozliczenie według Niskich Podatków, otrzymają z urzędu skarbowego zwrot różnicy w podatku” – czytamy w objaśnieniach.

loader

RadioZET.pl/PAP