Zamknij

RPO: jestem przeciwnikiem referendum w kwestii aborcji bez głębokiej dyskusji

31.01.2021 07:50
Adam Bodnar
fot. Radio ZET

- Byłbym absolutnym przeciwnikiem referendum w sprawie aborcji, kiedy nie ma przedyskutowania problemu. Mam wrażenie, że jesteśmy okopani w poglądach, jeśli chodzi o poszczególne siły polityczne - mówi w Radiu ZET Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Zdaniem Gościa Radia ZET w Polsce powinno się przeprowadzić dyskusję na wzór tej, którą zorganizowano w tej sprawie w Irlandii. - Trzeba stworzyć tzw. panel obywatelski, który składałby się z obywateli reprezentujących cały przekrój społeczeństwa. W Irlandii specjalna firma badawcza wyłoniła ludzi, których do tego panelu zaprosiła. Ten panel powinien przeprowadzić głębokie konsultacje i dyskusje i przedstawić rekomendację dla parlamentu - tłumaczy Adam Bodnar. - Dopiero później referendum, ale po głębokiej wielomiesięcznej dyskusji, tak jak zrobiono to w Irlandii, by społeczeństwo mogło sobie wyrobić pogląd.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na konsekwencje opublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego w kwestii dopuszczalności aborcji. - To grozi naruszeniem praw człowieka. To jest naruszenie praw człowieka. Mam wrażenie, że tutaj nikt się nie przejmuje losem kobiet i tym, że ta zmiana przepisów doprowadzi do znaczącego utrudnienia dostępu do legalnej aborcji. Postawi kobiety w roli współczesnych heroin, które muszą zmagać się z konsekwencjami decyzji podjętych przez Trybunał Konstytucyjny i pomimo tego, że wiedzą o wadach genetycznych płodu, muszą kontynuować ciążę - mówi Bodnar.

Jego zdaniem konsekwencje tej decyzji będą dużo szersze. - Wraz z opublikowaniem wyroku Trybunału, ta trzecia przesłanka możliwości wykonania legalnej aborcji zniknęła całkowicie z porządku prawnego. To się będzie wiązało coraz częściej z wyjazdami poza granice Polski. Sporo kobiet znajdzie się w trudnej sytuacji i tylko organizacje pozarządowe będą w stanie pomóc - mówi RPO.

Cała rozmowa na radiozet.pl.

RadioZET