Zamknij

Do Ziemi zbliży się asteroida. W atmosferze wybuchłaby z siłą 30 bomb atomowych

04.01.2020 10:02

Do Ziemi zbliża się asteroida 2019 YB4 typu Apollo. o średnicy 26 metrów. Najbliżej naszej planety będzie się znajdować ok. 11:30 czasu polskiego. Gdyby weszła w atmosferę Ziemi, ewentualny wybuch miałby siłę 30 bomb atomowych. 

Asteroida
fot. Asteroida/Wikimedia.Commons

O sprawie informuje portal tvp.info. powołując się na relację zagranicznych mediów. "Asteroida minie naszą planetę w odległości ponad miliona kilometrów, trzykrotnie większej niż odległość Księżyca" - czytamy w artykule. 

Zobacz także

Naukowcy podkreślają, że choć ryzyko, aby asteroida znacząco zbliżyła się do naszej planety jest bardzo niewielkie (bierze się tutaj pod uwagę przede wszystkim masę i prędkość), to jednak samo hipotetyczne wyobrażenie wejścia obiektu w naszą atmosferę budzi grozę. 

Gdyby bowiem do tego doszło, 2019 YB4 najprawdopodobniej rozpadłaby się, a siła ewentualnej eksplozji byłaby porównywalna z wybuchem 30 bomb atomowych. Nie trzeba więc dodawać, co by to oznaczało dla naszej planety. 

Z uwagi na relatywnie niewielkie parametry, asteroida na pewno nie będzie widoczna gołym okiem. Naukowcy przypominają, że takie obiekty względnie często mijają naszą planetę. 

RadioZET.pl/tvp.info/Twitter