Zamknij

Śmiertelny grzyb wywoła kolejną pandemię? Naukowcy ostrzegają

01.02.2021 10:29
Candila auris, grzyb, który może wywołać pandemię
fot. SPUTNIK Russia/East News, zdj. ilustracyjne

Naukowcy ostrzegają, że kolejną pandemię może wywołać śmiertelny grzyb Candida auris. Odkryto go co prawda ponad jedenaście lat temu, jednak w ubiegłym roku potwierdzono na Florydzie w USA kilka przypadków infekcji. "Może być ona śmiertelna jeśli grzyb dostanie się do krwioobiegu" – ostrzega amerykańska agencja Centers for Disease Control and Prevention.

Pandemię wywoła śmiertelny grzyb? W lipcu poprzedniego roku urzędnicy Departamentu Zdrowia na Florydzie zostali poinformowani o zakażeniu grzybem Candida auris u czterech pacjentów chorujących na COVID-19. Kilka lat temu grzyb sparaliżował niemal pracę w jednym z hiszpańskich szpitali, doprowadzając kilkudziesięciu pacjentów do ciężkiej infekcji.

Obawy przed rozprzestrzenieniem się grzybiczej infekcji na cały świat wzbudził ostatnio przekaz amerykańskiej agencji CDC, która nazwała ją "światowym zagrożeniem". "W Stanach Zjednoczonych Candida auris pojawiła się w Nowym Jorku, New Jersey i Illinois. Ma potencjał do rozprzestrzeniania się" – mówił ekspert chorób zakaźnych Amesh A. Adalja, naukowiec z Centrum Zdrowia i Bezpieczeństwa im. J. Hopkinsa.

Śmiertelny grzyb wywoła kolejną pandemię? Amerykańska agenda ostrzega

Amerykańska agencja rządowa ostrzega, że infekcja może być śmiertelna, zwłaszcza jeśli grzyb przedostanie się do krwiobiegu. O tym, jak niebezpieczny jest Candida auris świadczy sytuacja z 2018 r., gdy w jednym z hiszpańskich szpitali zmarło kilkadziesiąt pacjentów, u których potwierdzono zakażenie grzybem.

"Trudno go zidentyfikować za pomocą standardowych metod laboratoryjnych. A błędna identyfikacja może prowadzić do niewłaściwego zarządzania" - ostrzega agencja z USA. Kolejni znawcy nazywają Candida auris „niemal doskonałym patogenem”. Dr Johanna Rhodes, z londyńskiego Imperial College stwierdziła, że jest on odporny na leki przeciwgrzybicze. "Jedną z rzeczy, która sprawia, że Candida auris jest tak przerażająca, jest fakt, że może utrzymywać się na nieożywionych powierzchniach przez długi czas" - powiedziała dla naukowego pisma "The Scientist".

Grzyb powoduje takie objawy jak gorączka i dreszcze, zdarza się, że nie ustępują one po leczeniu antybiotykami. W wielu przypadkach infekcja przechodzi bezobjawowo, co utrudnia przerwanie łańcucha zakażeń. 

RadioZET.pl/NYT/Cdc.gov