Zamknij

Wenus osiągnie dziś największy poziom jasności w 2020 roku

27.04.2020 15:02
Wenus
fot. Jamie Cooper/ REX

Już dziś wieczorem planeta Wenus osiągnie najwyższy poziom jasności w całym 2020 roku. Będzie można z łatwością dostrzec ją gołym okiem na nocnym niebie. Szczytowa jasność Wenus będzie także gratką dla miłośników fotografii nocnego nieba.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Wenus jest jedną z czterech planet skalistych w Układzie Słonecznym. Pod względem wielkości i masy jest bardzo podobna do Ziemi. Dzięki temu często nazywana jest siostrą naszej planety.

Zobacz także

Obok Słońca i Księżyca, Wenus jest trzecim najjaśniejszym obiektem na ziemskim firmamencie. Chociaż na nocnym niebie Wenus zawsze świeci jaśniej od najjaśniejszych gwiazd, szczególnie dobrze widoczna jest od kilku tygodni. Szczyt swojej jasności osiąga właśnie pod koniec kwietnia. Jak podaje portal "Urania", dzieje się tak dzięki kumulacji kilku czynników: dużej odległości kątowej od Słońca sięgającej obecnie 40 stopni, korzystnemu nachyleniu Ekliptyki względem horyzontu, stosunkowo niedużej (i malejącej) odległości od Ziemi oraz fazie wynoszącej ok. 26%.

Gdy spróbujemy obserwować Wenus przez teleskop, prezentuje się ona w postaci cieniejącego z wieczora na wieczór sierpa.

O której godzinie można obserwować Wenus?

Największą jasność Wenus osiągnie 27 kwietnia w godzinach wieczornych - ok 21. Będzie w ten sposób doskonale widoczna aż do 28 kwietnia.

Venus
fot. Starwalk.space

Zobacz także

Jej szczytową jasność będzie można także śledzić dzięki transmisji na żywo organizowanej przez stronę "Z głową w gwiazdach".

RadioZET.pl/ Urania.edu.pl/ Science.com