Zamknij

Burza śnieżna i arktyczne mrozy w Polsce. To będą najzimniejsze dni od lat

16.01.2021 06:00
burza śnieżna i arktyczny mróz w Polsce
fot. AFP /EAST NEWS

Burza śnieżna z wyładowaniami atmosferycznymi, zamiecie i uderzenie arktycznego mrozu - tak zapowiada się prognoza pogody dla Polski na weekend. Synoptycy ostrzegają, że najbliższe dni będą najzimniejszymi od dwóch lat, a pogoda stworzy poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. IMGW wydaje ostrzeżenia dla kolejnych województw.

Burza śnieżna i arktyczne mrozy uderzą w Polsce w najbliższy weekend. Synoptycy nie mają wątpliwości, że najbliższe dni będą najzimniejszymi w naszym kraju od co najmniej dwóch lat. Do sześciu wzrosła liczba województw, w których w sobotę można spodziewać się zamieci śnieżnych. IMGW ostrzega również przed intensywnymi opadami śniegu m.in. w powiatach górskich oraz silnym mrozem spodziewanym w części Podlasia oraz Podkarpacia. IMGW wydał alerty pierwszego, najniższego stopnia zarówno ze względu na silny mróz, jak i intensywne opady śniegu. Miejscami na Podlasiu prognozowana jest temperatura od -17 st C do - 14 st C. Na Mazurach temperatura może wynieść -16 st C.

W weekend Polskę nawiedzi śnieżny front szkwałowy, który przykryje większość kraju grubą warstwą śniegu. To konsekwencja rozległego układu niskiego ciśnienia, który obejmie znaczny obszar od Pomorza, przez Polskę wschodnią, aż po południowo wschodnie części naszego kraju. Miejscami pokrywa śnieżna może wzrosnąć nawet o 40 cm. Najdłużej będzie badać w południowej Polsce.

Burza śnieżna i arktyczny mróz w Polsce. Najzimniejszy weekend od dwóch lat. Prognoza pogody IMGW

Obfitym opadom śniegu będą w weekend towarzyszyć zamiecie. Na drogach pojawią się śnieżne zaspy. Synoptycy ostrzegają, że śnieżyce przybiorą formę burz śnieżnych z wyładowaniami atmosferycznymi. Takie warunki pogodowe stwarzać będą zagrożenie dla zdrowia i życia. Jeszcze z piątku na sobotę prędkość wiatru wysoko w górach może osiągnąć 70 km/h. Porywisty wiatr będzie występował również w pozostałych częściach kraju. Jego porywy mogą osiągnąć 50-60 km/h.

W sobotę na północy kraju i terenach podgórskich przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm - 12 cm. Temperatura maksymalna od -9 st.C na północnym wschodzie do -3 st.C w centrum i -1 st.C na krańcach zachodnich oraz 2 st.C na wybrzeżu. Wiatr umiarkowany, w porywach do 55 km/h, na wybrzeżu okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, z kierunków północnych i zachodnich. Wysoko w górach porywy do 80 km/h. Prognozowane są również dalsze opady śniegu mogącego powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

W nocy z soboty na niedzielę opady śniegu, na krańcach południowych okresami o natężeniu umiarkowanym, stopniowo od północnego wschodu zanikające. Na południu kraju przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm, na Pogórzu Karpackim o 10 cm. Temperatura minimalna od -22 st.C na północnym wschodzie do -16 st.C w centrum i -5 st.C na krańcach zachodnich, nad morzem lokalnie -4 st.C. Wiatr słaby i umiarkowany, w południowej połowie kraju początkowo porywisty, stopniowo słabnący, na ogół z kierunków północnych. Wysoko w górach porywy do 70 km/h. Miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.

Pogoda. W weekend na termometrach nawet -22 stopnie Celsjusza. Zagrożenie dla zdrowia i życia

W niedzielę na zachodzie i południu oraz początkowo na południowym wschodzie słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od -14 st.C na północnym wschodzie do -11 st.C w centrum i -4 st.C na krańcach zachodnich. Wiatr na ogół słaby, zmienny.

"Ten chłód utrzyma się jeszcze w poniedziałek. Noc z niedzieli na poniedziałek nadal z temperaturami do -22 st. Temperatura w centrum kraju może spaść do -16 st." - przekazał Walijewski. W dzień nieco cieplej, ale - jak zaznacza IMGW - temperatury ujemne w dalszym ciągu będą osiągały wartości dwucyfrowe.

W związku z niskimi temperaturami będą wydawane ostrzeżenia IMGW pierwszego stopnia o silnym mrozie. Niewykluczone również, że alerty zostaną wydane w związku z silnymi opadami śniegu i burzami śnieżnymi w województwie pomorskim oraz na południu Polski.

RadioZET.pl/ IMGW/ PAP/ Wirtualna Polska