Polska uniezależnia się od rosyjskiego gazu. Przełomowy kontrakt PGNiG

Redakcja
21.11.2017 21:02
Polska uniezależnia się od rosyjskiego gazu. Przełomowy kontrakt PGNiG
fot. East News

PGNiG podpisało średnioterminowy, pięcioletni kontrakt z firmą Centrica LNG na dostawy gazu LNG ze Stanów Zjednoczonych - poinformował we wtorek prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Piotr Woźniak. Kontrakt wejdzie w życie w 2018 roku.

Jak dodał, pierwsza umowa na regularne dostawy LNG z USA obejmuje dziewięć ładunków.

Woźniak powiedział, że cena gazu jest absolutnie konkurencyjna.

- W ciągu półtora roku chcemy zbudować cały portfel dostaw - powiedział dziennikarzom Woźniak. Jak dodał, chodzi "być może o gaz z USA, być może z innych kierunków".

PGNiG podkreśliło, że to pierwszy średnioterminowy kontrakt zawarty przez biuro tradingowe Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w Londynie utworzone w lutym 2017 r. do prowadzenia międzynarodowego handlu LNG. Biuro działa jako oddział spółki PGNiG Supply & Trading GmbH.

Kontrakt z firmą Centrica LNG Company będzie realizowany w latach 2018-2022 na bazie formuły DES (Delivery Ex Ship). Zgodnie z nią, towar uważa się za dostarczony w momencie postawienia do dyspozycji odbiorcy na statku we wskazanym porcie przeznaczenia. Sprzedający jest zobowiązany ponieść wszystkie koszty do tego momentu, ponosi również ryzyko uszkodzenia lub utraty towarów podczas transportu do portu przeznaczenia. Koszt oraz ryzyko rozładunku są po stronie kupującego.

RadioZET.pl/PAP/DG