Zamknij

Upamiętnili Żołnierzy Wyklętych. Bieg Tropem Wilczym [FOTO]

Redakcja
26.02.2017 13:45
Bieg
fot. PAP

Około 400 osób wzięło udział w niedzielę w Gdańsku w biegu Tropem Wilczym, upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych. Wielu uczestników podkreślało, że główną motywacją do udziału w imprezie była jej idea i przesłanie, ale byli też i tacy, którzy pobiegli dla sportu i rekreacji.

- Biegiem tym chcemy uczcić pamięć Żołnierzy Niezłomnych, którzy przelewali swoją krew w czasach PRL walcząc w podziemiu antysowieckim” –- powiedział przedstawiciel organizatora wydarzenia, pierwszy wiceprezes zarządu głównego Stowarzyszenia Koliber, Robert Iwanicki.

Zorganizowano dwa biegi: na dystansie 1963 m - nawiązujący do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty Józef Franczak "Lalek" – oraz na 5 kilometrów.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Biegi odbyły się w Parku im. Ronalda Reagana między Zaspą i Przymorzem, położonym w pasie nadmorskim. Była to druga edycja biegu Tropem Wilczym w Gdańsku – w ubiegłym roku frekwencja wyniosła ok. 300 osób.

- Biegnę, żeby upamiętnić Żołnierzy Wyklętych, chcę pokazać dzieciom kawałek historii -– powiedziała pani Małgorzata z Gdańska. Przyznała, że wcześniej nie biegała i jest to jej pierwszy bieg w życiu.

Jej syn 8-letni Dominik odpowiada szczerze, że nie wie, w jakim biegu bierze udział. - „Nie wiesz, że to bieg Tropem Wilczym, Żołnierzy Wyklętych?” -– pyta rozbawiona i nieco zaskoczona mama. Brat Dominika, o trzy lata starszy Mikołaj, jest w pełni świadomy, jakie przesłanie przyświeca imprezie – jako harcerz pomagał bowiem na miejscu przy organizacji niedzielnego biegu.

- „Staramy się z synem na sportowo spędzać wolny czas – on gra w piłkę, ja dużo biegam nie tylko w takich imprezach, ale też i większych. Staramy się zawsze uczestniczyć w tego typu zawodach” -– powiedział 35-letni Mariusz z Gdańska, który na biegu pojawił się z 9-letnim Krzysztofem.

Ze Straszyna k. Pruszcza Gd. na bieg wraz mężem Tomaszem i 12-letnim synem Borysem przyjechała pani Alicja. - „Biegamy regularnie nawet po 10 kilometrów, ale chcemy uczcić też Żołnierzy Wyklętych. Jesteśmy patriotami, trzeba kultywować polską historię. To nasz debiut w tym biegu” -– powiedziała.

W tegorocznej, piątej edycji Biegu weźmie udział ok. 60 tys. osób w 240 miejscowościach w Polsce. Biegacze wystartują również w Australii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych (Chicago i Nowy Jork), Wielkiej Brytanii, a także na Litwie i Ukrainie. W tym roku w biegu udział weźmie także wojsko m.in. żołnierze stacjonujący na misjach zagranicznych w Afganistanie, Bośni i Hercegowinie, Iraku, Kuwejcie i Kosowie. Do udziału w biegu w Skwierzynie (woj. lubuskie) zgłosili się również żołnierze amerykańscy, którzy obecnie stacjonują w Polsce.

Bieg jest jednym z wydarzeń towarzyszących przypadającemu 1 marca Narodowemu Dniu Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Ustanowił go w 2011 r. parlament "w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".

RadioZET.pl/PAP/DG