Zamknij

Spontaniczna manifestacja pod siedzibą TVP. Chodzi o materiał „Wiadomości”

Redakcja
05.02.2019 21:57
Spontaniczna manifestacja pod siedzibą TVP. Chodzi o materiał „Wiadomości”
fot. Beata Zawrzel/REPORTER/East News

Około stu osób manifestowało we wtorek wieczorem pod siedzibą TVP Info przy pl. Powstańców w Warszawie. To reakcja na publikację w poniedziałkowym wydaniu „Wiadomości” zdjęć i nazwisk osób, które brały udział w sobotniej pikiecie w tym samym miejscu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Wśród okrzyków manifestujących dało się usłyszeć hasła: „TVP łże”, „Telewizja kłamie” i „Konstytucja”. Jak podkreślali protestujący, zgromadzenie miało charakter „spontaniczny” i było sprzeciwem wobec - jak mówili - nieposzanowania przez TVP prywatności osób wyrażających niezadowolenie z sytuacji w publicznych mediach.

Zobacz także

Przemawiający podczas pikiety poprosili o podpisy pod petycją „Media PUBLICZNE nie partyjne. Gdańsk”, skierowaną do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra kultury Piotra Glińskiego.

Wśród postulatów zawartych w petycji są m.in. wezwania do odwołania Jacka Kurskiego z funkcji prezesa TVP, „likwidacji instytucji komisarza politycznego partii rządzącej przy mediach publicznych” - Rady Mediów Narodowych oraz odwołania osób odpowiedzialnych za programy: „Wiadomości”, „Gość Wiadomości”, „Minęła 20”, „Studio Polska”, „W tyle wizji”, „Warto rozmawiać”, „Serwis Info”, „Woronicza 17”.

Petycję podpisali wcześniej m.in Władysław Frasyniuk, Zbigniew Janas i Bogdan Borusewicz.

Reakcja na materiał „Wiadomości”

W poniedziałek „Wiadomości” opublikowały zdjęcia i nazwiska dziesięciu osób, które - według dziennikarzy TVP - brały udział ataku na Magdalenę Ogórek, prowadzącą jeden z programów w TVP Info. Do zdarzenia doszło podczas sobotniego protestu przed siedzibą stacji.

Zobacz także

Kilkanaście osób utrudniało Magdalenie Ogórek wyjazd samochodem z parkingu. W sieci pojawił się film, na którym słychać okrzyki kierowane w jej stronę: „wstyd”, „sprzedajna kłamczucha”, „zatrudnijcie dziennikarzy”. Do szyb auta Ogórek protestujący przyklejali zapisane kartki papieru. Prezenterce udało się odjechać z pl. Powstańców po interwencji policji.

Policja poinformowała we wtorek, że nie udostępniła nikomu wizerunków osób protestujących przed TVP Info ani ich danych osobowych. Jak podkreślono, nikt też nie zwracał się do policji z takim wnioskiem. „Lista nazwisk podana przez media nie jest do końca zbieżna z naszymi ustaleniami” - przekazano.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/JŚ