Zamknij

Wojsko wyjedzie na ulice. Konwoje w 11 województwach

PAP
11.02.2022 19:03

Kolumny wojskowe pojawią się na drogach 11 województw - poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Wojsko ostrzega kierowców o możliwych utrudnieniach. Powodem są manewry Saber Strike 2022.

Ćwiczenia Saber Strike 2022
fot. STEFAN MASZEWSKI/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Od soboty, w związku z przygotowaniami do wielonarodowego ćwiczenia Saber Strike 2022 (SbS22), wojskowe kolumny będą się poruszały drogami początkowo województw południowo-zachodnich, a następnie 11 województw.

Na pojazdy wojskowe będzie można natrafić m.in. na autostradach A1, A2 i A4, drogach ekspresowych S8 i S61 oraz DK16, DK18 i DK63. "Przybycie i przejazd kolumn będą również wykorzystane przez uczestników planowanego ćwiczenia m.in. do przetrenowania przyjęcia i przerzutu sojuszniczych sił, koordynacji działań transgranicznych oraz współpracy z państwami gospodarzami" – poinformowało Dowództwo Generalne.

Ćwiczenia Saber Strike 2022. Wojsko na ulicach w 11 województwach

Dowództwo zapowiedziało, że pojazdy biorące udział w ćwiczeniach najczęściej będą się poruszać nocą, aby w jak najmniejszym stopniu powodowały utrudnienia w ruchu. "Jednak niektóre przejazdy będą musiały odbywać się w ciągu dnia, a nawet w godzinach szczytów natężenia ruchu. Będą one eskortowane i zabezpieczone przez Żandarmerię Wojskową i poddziały regulacji ruchu Wojska Polskiego we współpracy z Policją" – zaznaczono. Przegrupowania zostały skoordynowane z właściwymi władzami, w tym lokalnymi.

Podczas przegrupowania będą obowiązywać wszystkie aktualne rygory zdrowotne i obostrzenia. Saber Strike to coroczne wielonarodowe ćwiczenie odbywające się w krajach bałtyckich i w Polsce, organizowane przez dowództwo wojsk lądowych USA w Europie i Afryce (USAREUR-AF).

Ćwiczenia zaplanowano w czasie rosnącego napięcia na granicy ukraińsko-rosyjskiej. Według władz w Kijowie Kreml zgromadził tam ponad 127 tys. żołnierzy i sprzęt wojskowy, w tym ciężką amunicję. Zdaniem USA i innych państw zachodnich to największe zgromadzenie wojsk w Europie Wschodniej od czasów zimnej wojny.

loader

RadioZET.pl/PAP